Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Powiat Włocławski otrzymał dotację na budowę Powiatowego Centrum Zdrowia we Włocławku

Budowa budynku Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Szpitalnej we Włocławku została ukończona. Prace prowadzone przez firmę WIKSBUD koncentrują się teraz na wnętrzu obiektu i wokół niego.  Ta największa w historii powiatu inwestycja będzie kosztowała 60 milionów złotych.  Z pomocą przyszedł Urząd Marszałkowski w Toruniu udzielając 30 milionów zł wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Symboliczny czek z kwotą dotacji przekazano 24 kwietnia 2023r.

- Dzisiejszy dzień jest jednym z piękniejszych w historii samorządu Powiatu Włocławskiego - mówi starosta włocławski Roman Gołębiewski. - Aplikowaliśmy o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i mamy efekt w postaci 30-milionowej dotacji. 

Dzięki temu wsparciu będziemy mieli nie tylko nowoczesny budynek, ale również jego wyposażenie. Tym samym znacznie podniesie się jakość usług medycznych. O tym jak bardzo ta inwestycja jest potrzebna świadczy liczba pacjentów - ponad 430 tysięcy wizyt w okresie roku. 

Podczas konferencji zorganizowanej w powstającym od 20. miesięcy obiekcie członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska wręczyła staroście Romanowi Gołębiewskiemu symboliczny czek z kwota 30 milionów złotych. 

- Kiedy wmurowywano akt erekcyjny w budynek Centrum obiecałam, że pomoc marszałkowska nie zakończy się tylko na nieodpłatnym przekazaniu gruntów pod budowę i słowa dotrzymałam - mówi Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa.  - Powiatowe Centrum Zdrowia jest inwestycją priorytetową, bowiem życie i zdrowie człowieka jest najważniejsze, wszyscy doskonale o tym wiemy.  Budowane Centrum Zdrowia będzie służyło nie tyko mieszkańcom powiatu włocławskiego, ale także powiatów okolicznych - lipnowskiego, aleksandrowskiego, radziejowskiego oraz włocławianom. 

Starosta dziękował za wsparcie finansowe marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu i Anecie Jędrzejewskiej, członkini zarządu województwa.

- Pomieszczenia są jeszcze puste, ale niebawem wstawimy tu nowy sprzęt medyczny – mówi Sławomir Paździerski, dyrektor Powiatowego Centrum Zdrowia Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku. - Kupujemy nowe aparaty do każdej poradni, nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. To z pewnością wpłynie na poprawę jakości świadczonych przez nas usług. Oficjalne otwarcie Centrum zaplanowaliśmy na 4 sierpnia 2023 roku.

To już historia

Uchwałą Sejmiku Województwa z Kujawsko-Pomorskiego z grudnia 2019 roku darowizną przekazano działkę o powierzchni ponad 0,39 ha z przeznaczeniem na cele związane z wykonaniem zadań publicznych przez powiat w zakresie ochrony zdrowia. 

10 czerwca 2020 r. starosta Roman Gołębiewski podpisał umowę z Włodzimierzem Kaniewskim (Biuro Projektowania i Realizacji Architektury WAW we Włocławku) na opracowanie pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę oraz pełnieniem nadzoru autorskiego nad budową. Staroście towarzyszyli Aneta Jędrzejewska – członek zarządu województwa i Sławomir Paździerski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku, na bazie którego powstaje Centrum.

Firma WIKSBUD weszła na plac budowy Powiatowego Centrum Zdrowia w sierpniu 2021 roku. Pierwszą łopatę pod budowę nowoczesnego czterokondygnacyjnego budynku uroczyście wbito 27 września 2021 r. Akt erekcyjny uroczyście podpisano i wmurowano kamień węgielny 26 kwietnia 2022 roku. 

Nowoczesny budynek

Czterokondygnacyjny budynek przeznaczony będzie na specjalistyczne poradnie lekarskie, funkcjonujące dotychczas w Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych w różnych obiektach w mieście. 

Będą działały tam poradnie dla dorosłych i dzieci, poradnie o specjalistyce nieinwazyjnej i inwazyjnej (zabiegowe). Ponadto pomieszczenia dla administracji, szatniowo-socjalne dla personelu, techniczne, magazynowe oraz archiwum. Budynek będzie pełnił funkcje obiektu służby zdrowia typu ambulatoryjnego kategorii XI.

Do budynku prowadzą dwa wejścia dla pacjentów. Pierwsze od ulicy St. K. Wyszyńskiego, kierujących się z przystanku autobusowego, drugie wejście z pochylnią obsługuje pacjentów, którzy wjechali na parking od strony południowej, w tym pacjentów niepełnosprawnych. Będą dwa parkingi: pracowniczy liczący 48 miejsc postojowych z wjazdem od ulicy Wyszyńskiego i ogólnodostępny dla pacjentów 144 miejsc parkingowych z wjazdem od ulicy Szpitalnej i wyjazdem również od ulicy Szpitalnej.

 Zachować w pamięci

Powiatowe Centrum Zdrowia usytuowano w miejscu dawnego pawilonu szpitalnego oddziału dziecięcego dziewiętnastowiecznego szpitala św. Antoniego, zburzonego w 2012 roku. Aby zachować pamięć historyczną tego miejsca w elewacji frontowej nowego budynku od ul. St. Wyszyńskiego portal wejściowy jest stylizowany na dawny szpital. 

Z czasów danego Szpitala Miejskiego pozostała także figura Matki Boskiej wzniesiona w 1921 roku, jako wotum dziękczynne za obronę Włocławka przed bolszewikami w 1920 roku. Figura ta została zburzona przez Niemców w 1940 roku i odbudowana niezwłocznie po zakończeniu II wojny światowej. Wykonano jej renowację i zostanie umieszczona na terenie centrum. Z dawnych czasów zachowano też aleję drzew. 

Powiat Włocławski otrzymał dotację na budowę Powiatowego Centrum Zdrowia we Włocławku

 

 

 

 

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video