Lubień Kujawski. Opiekuni grobu powstańca styczniowego Józefa Nowakowskiego
Szkoła Podstawowa im. Janka Bytnara “Rudego” w Lubieniu Kujawskim w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego została opiekunem grobu powstańca styczniowego Józefa Nowakowskiego. Jego nagrobek został odnowiony przez Instytut Pamięci Narodowej.
Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku sfinansowało wyremontowanie mogiły powstańca styczniowego Józefa Nowakowskiego, która znajduje się na cmentarzu parafialnym w Lubieniu Kujawskim. Decyzją Prezesa IPN została ona wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
Z udziałem pocztów sztandarowych OSP w Lubieniu Kujawskim, Szkoły Podstawowej im. hm. Janka Bytnara „Rudego” w Zespole Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim i Szczepu ZHP im. Szarych Szeregów w Lubieniu Kujawskim - 24 stycznia 2023 r. odbyła się uroczysta prezentacja odnowionego grobu uczestnika walk 1863-1864 por. Józefa Nowakowskiego. Prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektora Gdańskiego Oddziału IPN wygłosił okolicznościowe przemówienie na temat roli powstania styczniowego w historii naszego kraju.
- Wiedzieli, że przegrają, ale chcieli pokazać, że nie godzą się z okupacją – mówił prof. Mirosław Golon - Doszło do gigantycznego zrywu, w którym przewinęło się 200 tys. powstańców. Około 3000 doczekało wolnej Polski w 1918 r. Rosjanie zdławili to powstanie, utopili je we krwi.
Aktu przekazania opieki nad grobem Józefa Nowakowskiego, na ręce dyrektor Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim Elżbiety Kobus – Jasińskiej dokonał prof. Mirosław Golon. Następnie na nagrobku została przyklejona tabliczka weterana. Grób poświęcił proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim ks. Dariusz Sieczkowski.
Uczniowie przyrzekli stać na straży ideałów wyznawanych przez powstańców styczniowych, wypełniać ich patriotyczny testament z niezłomnością i determinacją.
- O tym, że w gminie Lubień Kujawski jest wiele miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym mówił burmistrz miasta Marek Wiliński – Wspomniał m. in. o sześciu powstańcach płk Emeryka Syrewicza poległych w bitwie z wojskami rosyjskimi pod Szewem w listopadzie 1863 roku. Pomnik w rejonie potyczki stanął po 150 latach od tego wydarzenia.
Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek i zapaleniem zniczy. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej kwiaty złożyli zastępca dyrektora IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon oraz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku Katarzyna Lisiecka.
W uroczystości udział wzięli m.in.: przedstawiciele Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Dorota Dzięgielewska - dyrektor Delegatury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku, wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, Zygmunt Wierzowiecki - przewodniczący Rady Powiatu we Włocławsku, burmistrz Lubienia Kujawskiego Marek Wiliński, radni gminy Lubień Kujawski: Elżbieta Wojciechowska, Mieczysław Gientka, Hubert Jankowski, przewodnicząca Związku Kombatantów w Lubieniu Kujawskim - Anna Jędrusiak, sołtys Lubienia Kujawskiego Bogdan Kaniewski, przedstawiciele OSP w Lubieniu Kujawskim z komendantem Jerzym Wesołowskim. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kanibrodzie Agnieszka Rybska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kłóbce Anna Andrzejczak, zastępca dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim, Jarosław Pieczkowski oraz nauczyciele i pracownicy.
Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu, w szkole uczniowie zaprezentowali przybyłym gościom przedstawienie słowno-muzyczne pt. „Lekcja historii” przygotowane pod opieką Marii Miętus i Pauliny Gazy. Widowisko opowiadało o drodze Polski do niepodległości, a szczególną uwagę młodzi artyści skupili wokół wydarzeń powstania styczniowego. Wicekurator Maria Mazurkiewicz podkreśliła, że występem tym uczniowie udowodnili, że są strażnikami pamięci o historii naszego kraju. Po przedstawieniu goście mieli okazję zwiedzić Izbę Pamięci, której opiekunem jest Andrzej Dominowski- historyk i pasjonat historii, a także Izbę Regionalną przygotowaną przez Małgorzatę Szymańską.