Powiatowy Punkt Szczepień w Lubieńcu działa od 4 czerwca. Może zaszczepić 500 osób dziennie
Zaszczepiono pierwszych pacjentów w Powiatowym Punkcie Szczepień Powszechnych, usytuowanym w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lubieńcu, w gminie Chodecz.
We wtorek 4 maja, po godzinie 13.00 w powiatowym powszechnym punkcie szczepień w Lubieńcu zaszczepiono pierwszych pacjentów, wśród nich był starosta włocławski – Roman Gołębiewski. Obsługą medyczną zajęli się pracownicy Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku. Jeszcze przed rozpoczęciem szczepień przed punktem ustawiła się długa kolejka.
- Namawiam wszystkich mieszkańców naszego powiatu do szczepień – mówi starosta włocławski Roman Gołębiewski. - To nasza wspólna odpowiedzialność za to, co dzieje się wokół nas. Zachęcam do rejestracji internetowej i telefonicznej. Możemy tutaj szczepić ponad 500 osób dziennie. Ja. rejestrując się w systemie w piątek (30 kwietnia) uzyskałem dzisiejszy termin.
- Zachęcam do szczepień i szybkiej rejestracji – mówi Sławomir Paździerski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku – Są wolne terminy na cały przyszły tydzień. Szczepmy się nie tylko dla siebie, ale także dla naszych rodzin i dla ogólnego dobra, abyśmy uzyskali zbiorową odporność.
Na szczepienia można rejestrować się dzwoniąc pod nr telefonu: 660 518 994, 660 497 354, 696 959 790 lub 660 409 469. Można zapisać się także przez internet. Punkt będzie otwarty od wtorku do soboty w godzinach od 9:00 do 17:00.
- W Lubieńcu aktualnie dostępne są szczepionki do walki z wirusem SARS-CoV-2 firm Moderna i AstraZeneka – mówi doktor Piotr Przybyszewski, kardiolog – internista. - Obie szczepionki są bezpieczne, dopuszczone do użytku przez Europejską Agencję Leków (EMA). Która szczepionka jest lepsza? Ta, która jest pierwsza do podania. Korzyści ze szczepień są ogromne, wiele tysięcy razy przewyższają te bardzo nieliczne powikłania. Jeśli takie niepożądane odczyny się zdarzą jesteśmy w stanie udzielić fachowej pomocy.
Szczepionka amerykańskiej firmy Moderna jest oparta na nowoczesnej metodzie wykorzystywania informacyjnego RNA wirusów. Szczepionka Moderna jest preparatem tego samego typu, co szczepionka amerykańskiego koncernu Pfizera i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech.
Natomiast szczepionka AstraZeneka jest szczepionką monowalentną. Nie jest to szczepionka typu mRNA, lecz szczepionka wektorowa. Zawiera pojedynczy, rekombinowany i pozbawiony możliwości replikacji wektor adenowirusa (nie koronawirusa).
Zarówno szczepienie preparatem Moderna jak i AstraZeneka musi być wykonane dwukrotnie. Drugie szczepienie przewiduje się na 4 czerwca.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce do 4 maja (do godziny 7:50) wykonanych zostało 11 944 959 szczepień. Pełnymi dawkami (dwiema Pfizera, AstraZeneki i Moderny oraz jedną Johnson & Johnson) zaszczepiono 2 971 205 osób.
Jolanta Pijaczyńska
Powiatowy Punkt Szczepień w Lubieńcu działa od 4 czerwca