Pałac Kronenbergów w Wieńcu odzyskuje dawny blask. Marszałek wizytował postęp prac
Trwające w zespole pałacowym w Wieńcu w powiecie włocławskim prace, umożliwią odwiedzającym oglądanie wnętrz pałacu i starego dworku w kształcie, jakim nadali mu jego architekci i budowniczowie prawie 130 lat temu. Obiekty są jednymi z najokazalszych tego typu zabytków w Kujawsko-Pomorskiem. Gospodarzowi województwa podczas wizyty towarzyszył prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.
Po przebudowie i modernizacji w pałacu powstaną sala widowiskowo-koncertowa, sale prób, sale konferencyjne i warsztatowe, garderoby dla artystów, pokoje gościnne i zaplecze administracyjne. Odrestaurowany zostanie także otaczający pałac park. Inwestorem jest marszałkowski Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny, który administruje pałacem i przyległościami w imieniu samorządu województwa.
Koszt inwestycji to blisko 27 milionów złotych. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wykonawcą prac budowalnych jest konsorcjum grudziądzkich firm: JPD, Zakład Budowlany Krupiński i Clima Komfort.
Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu tworzą nawiązujący do włoskiego renesansu dziewiętnastowieczny pałac (blisko 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) i zbudowany w stylu angielskiego neogotyku stary dwór (nieco ponad 400 metrów kwadratowych) oraz ośmiohektarowy park. Właścicielem posiadłości była najbogatsza w drugiej połowie XIX wieku bankierska rodzina Kronenbergów. Po wojnie odebrano majątek jego właścicielom i utworzono w nim sanatorium, a następnie szpital przeciwgruźliczy.
BK
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Pałac Kronenbergów w Wieńcu odzyskuje dawny blask.