101 latka z Brześcia Kujawskiego uhonorowana medalem
Do grona rówieśników Niepodległej dołączyła dziś mieszkanka Brześcia Kujawskiego Bronisława Tomczak, która 20 lutego obchodzi swoje 101 urodziny. Seniorka pochodzi z dużej wielodzietnej rodziny i sama jest babcią oraz prababcią dla dwóch kolejnych pokoleń. Przez całe życie była związana z naszym regionem, gdzie prowadziła rodzinne gospodarstwo rolne. Medal marszałka nestorka otrzymała z rąk członka zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej.
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd wojewódzki rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wyróżnieniem tym honoruje mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, którzy ukończyli sto lat.
- Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny – mówi marszałek Piotr Całbecki. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem
Bronisława Tomczak urodziła 20 lutego 1920 roku w Świerczynku. W rodzinnej wsi wychowywała się z dziesięciorgiem rodzeństwa, a jej rodzice zajmowali się rolnictwem. W czasie drugiej wojny światowej wywieziono ją na roboty przymusowe do Meklemburgii na terenie Niemiec. Po powrocie do kraju wyszła za mąż i zamieszkała w Falborku (powiat włocławski), gdzie wspólnie z mężem prowadziła gospodarstwo rolne należące do przebywającego za granicą szwagra. Po śmierci męża i jego brata ziemię przejęło państwo. Gospodarstwo z czasem udało się odzyskać córce panie Bronisławy, która zaopiekowała się matką. Seniorka zawsze lubiła opiekować się zwierzętami i pracować w ogrodzie, zwłaszcza sadzić kwiaty. W wolnych chwilach ogląda w telewizji teleturnieje oraz czyta prasę. Najbardziej interesują ją lokalne wydarzenia, o których regularnie czyta w Gazecie Pomorskiej. W zeszłym roku przeprowadziła się do Brześcia Kujawskiego, gdzie regularnie odwiedzają ją wnuki.
Fot. Szymon Zdziebłotarantoga.pl dla UMWKP