Tanie mieszkania mają powstać w Lubieniu Kujawskim. Porozumienie podpisane
Burmistrz Lubienia Kujawskiego Marek Wiliński oraz zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, Jarosław Pucka przy udziale Anny Gembickiej, wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisali 8 lutego porozumienie o współpracy, polegającej na wzajemnym udostępnianiu materiałów i dokumentów służących realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz przygotowania harmonogramu działań służących ewentualnej budowie mieszkaniowej.
Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) jest tą jednostką, która ma wspierać gminy w tworzeniu budownictwa społecznego. Od wejścia w życie ustawy o rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, KZN przestał być wyłącznie bankiem nieruchomości skarbu państwa, ale stał się także operatorem rządowego programu, który ma na celu ułatwianie budowy mieszkań na wynajem z niższym czynszem dla osób o niższych i umiarkowanych dochodach.
Porozumienie podpisane 8 stycznia z Krajowym Zasobem Nieruchomości ma charakter przełomowy, to pierwszy krok do budowy tanich mieszkań w Lubieniu Kujawskim. Wstępna koncepcja zakłada budowę dwóch domów trzykondygnacyjnych, które miałyby powstać przy ulicy Żwirki, Wigury, w pobliżu lubieńskiej strefy przemysłowej. Porozumienie przybliża powołanie spółki (SIM) realizującej rządowe i samorządowe cele mieszkaniowe w Lubieniu Kujawskim.
- Gminę Lubień Kujawski możemy stawiać za wzór innym gminom z naszego regionu bowiem przoduje ona w pozyskiwaniu środków rządowych, jest także skuteczna w przyciąganiu inwestorów – mówi wiceminister Anna Gembicka, pełnomocnik rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych. - To powoduje, że powstają tu nowe miejsca pracy, więc rośnie potrzeba mieszkań. Mieszkania po przystępnych cenach zachęcą młodych mieszkańców do tego, aby pozostali w gminie, a przyjezdnych do osiedlania się w Lubieniu Kujawskim. Będzie to miało w przyszłości wpływ na jeszcze lepszy rozwój gminy. Cieszę się, że Gmina Lubień Kujawski wyraziła zainteresowanie uczestnictwem w tym programie i mam nadzieję, że realizacja budowy mieszkań przebiegnie bez żadnych problemów.
- Zrobiliśmy dopiero pierwszy, ale bardzo ważny krok do wdrożenia długiej procedury budowy tanich mieszkań w naszym mieście – mówi burmistrz Marek Wiliński. - Razem z KZN podejmujemy inicjatywę budowy mieszkań wielorodzinnych. Za pośrednictwem KZN wystąpimy do Ministerstwa Rozwoju o dotacje na wsparcie finansowe tej inwestycji. W efekcie finalnym powstaną mieszkania przystępne cenowo, które będą dostępne dla odbiorcy po wpłaceniu 20 proc. wartości lokalu. Pozostała kwota ma być wpłacana w czynszu z opcją dojścia do własności po około 20 - 30 latach . Możliwe również będą dopłaty do czynszów dla osób z niskimi dochodami.
- Takiej możliwości do tej pory nie było, bowiem inwestycja w Lubieniu Kujawskim ma szanse powstać bez udziału środków gminy – mówi Jarosław Pucka, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Cały ciężar budowy weźmie na siebie spółka, którą zamierzamy powołać z samorządem. To samorząd będzie pozyskiwać w znacznej mierze środki dla tej spółki i będzie jej udziałowcem. Spółka powinna powstać już w kwietniu br.
Na polskim rynku mieszkaniowym jest ogromny obszar do nadrobienia, brakuje mieszkań szczególnie dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania ze względu na zbyt niskie dochody, a zatem także na zbyt małą zdolność kredytową. Takie mieszkania powinny budować gminy oraz spółki lub towarzystwa budownictwa społecznego. Inicjatywa podjęta przez burmistrza Marka Wilińskiego zmierza w dobrym kierunku, bowiem KZN przejmie od gminy cały ciężar związany ze zdobyciem finansowania i przeprowadzeniem inwestycji.
Tanie mieszkania mają powstać w Lubieniu Kujawskim. Porozumienie podpisane