Starosta włocławski powołał powiatową radę rynku pracy na lata 2021-2024
Powiatowa rada rynku pracy jest organem opiniodawczo – doradczym w sprawach polityki rynku pracy. Jej kadencja trwa cztery lata. W powiecie włocławskim kadencja takiej rady niedawno się skończyła. Na nową kadencję w latach 2021-2024 starosta włocławski Roman Gołębiewski powołał Powiatową Radę Rynku Pracy we Włocławku.
Uroczyste wręczenie aktów osobom powołanym do Powiatowej Rady Rynku Pracy we Włocławku odbyło się 28 stycznia br. w sali Starostwa Powiatowego we Włocławku z udziałem starosty Romana Gołębiewskiego, prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego i Anny Jackowskiej z-cy dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku.
Nowym członkom Powiatowej Rady Rynku Pracy we Włocławku wręczono akty powołania. Następnie w głosowaniu jawnym wybrano przewodniczącego, którym został Marcin Lewandowski i wiceprzewodniczącą - Lidię Nowak.
Marcin Lewandowski przez wiele lat był związany z powiatem włocławskim, był dyrektorem Domu Dziecka w Lubieniu Kujawskim. Od dwóch lat jest dyrektorem Zakładu Aktywności Zawodowej we Włocławku. Działania Zakładu m.in. skupiają się na umożliwieniu osobom niepełnosprawnym podjęcia pracy oraz przygotowaniu ich do w pełni samodzielnego, aktywnego funkcjonowania w otaczającym społeczeństwie.
Lidia Nowak jest położną, radną Rady Miejskiej w Lubrańcu.
- Członkowie powiatowej rady rynku pracy wskazani zostali przez działające na terenie powiatu i Włocławka terenowe struktury każdej organizacji związkowej i organizacji pracodawców, społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidualnych i izb rolniczych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy – mówi Roman Gołębiewski, starosta włocławski. - Wspólnie z prezydentem Włocławka Markiem Wojtkowskim mamy trzech swoich przedstawicieli, resztę mają stowarzyszenia, organizacje i związki.
- Mamy czasy pandemii i wszyscy spoglądamy w przyszłość, istotnym działaniem rady będzie wspomaganie wielu przedsięwzięć Powiatowego Urzędu Pracy, szczególnie skupienie się na pomocy dla przedsiębiorców – mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.
- Rada rynku pracy spełnia bardzo ważną funkcję, a widoczne efekty jej pracy to m.in. udział w obniżaniu poziomu bezrobocia w mieście i powiecie - mówi starosta. Roman Gołębiewski – Jestem przekonany, że nowa kadencja będzie owocowała wieloma nowymi cennymi dla społeczeństwa działaniami.
Rada liczy 16 osób, w tym cztery kobiety. Sześć osób to członkowie rady poprzednich kadencji, a wśród nich Anna Kozłowska, która jest członkiem Powiatowej Rady Rynku Pracy we Włocławku jest już trzecia kadencję.
- Nasza praca polega na opiniowaniu wielu działań właściwych dla Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku, a także na doradzaniu – mówi Anna Kozłowska, która jest także wiceprzewodniczącą Rady Powiatu we Włocławku. - Bardzo nam wszystkim zależy aby obniżać bezrobocie, co nie jest takie łatwe. Stopa bezrobocia w naszym regionie jest nadal wysoka, bowiem w październiku ubiegłego roku wynosiła we Włocławku 10,2, a powiecie ziemskim 14,2. Ma to związek z pandemią, która przyczyniła się do zamykania firm.
Jest też inne niepokojące zjawisko. Moje długoletnie doświadczenie pokazuje, że miejsc pracy we Włocławku i powiecie nie brakuje, wystarczy spojrzeć na oferty pracy publikowane przez PUB. Problem w tym, że wielu bezrobotnych mówi, że podjęcie pracy im się nie opłaca, bo oferowana płacy jest o dużo niższa od świadczeń socjalnych jakie otrzymują. To jest zjawisko ogólnopolskie, nie tylko nasze lokalne.
Do Powiatowej Rady Rynku Pracy we Włocławku powołani zostali:
1.Domicela Kopaczewska - przedstawiciel Miasta Włocławek;
2. Andrzej Koziński – zgłoszony przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność" Rolników Indywidualnych;
3.Anna Kozłowska – zgłoszona przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Boniewo;
4.Zdzisław Krzyżanowski - zgłoszony przez Stowarzyszenie „Wspólnota Samorządowa";
5.Adam Maciejewski –przedstawiciel organów Powiatu Włocławskiego;
6.Zdzisław Maciejewski – zgłoszony przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy oraz przez Cech Rzemiosł Różnych;
7. Leszek Laskowski – zgłoszony przez Radę Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego;
8. Marcin Lewandowski – zgłoszony przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dla naszych dzieci”;
9. Daniel Nowak – zgłoszony przez Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców „ProBiznes";
10. Lidia Nowak – zgłoszona przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnościami i ich Rodzinom „Promyk Nadziei”;
11.Magdalena Sosińska - zgłoszona przez Stowarzyszenie Nowoczesnych Kobiet;
12. Przemysław Stelmasik - przedstawiciel organów Powiatu Włocławskiego;
13.Sławomir Szablewski - zgłoszony przez Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność";
14. Roman Tomaszewski – zgłoszony przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą;
15. Andrzej Walczak - zgłoszony przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Miasto Włocławek;
16. Ireneusz Wieczorkiewicz - zgłoszony przez Forum Związków Zawodowych.
Kadencja Powiatowej Rady Rynku Pracy we Włocławku trwa 4 lata licząc od dnia powołania.
Starosta włocławski powołał powiatową radę rynku pracy na lata 2021-2024