Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Gminy Włocławek i Brześć Kujawski podejmują współpracę i apelują do rządu, marszałka i starosty o wsparcie

Dwie gminy - Brześć Kujawski i gmina wiejska Włocławek łączą siły w dążeniu do rozwoju gospodarczego. Porozumienie w sprawie współpracy w zakresie udostępniania terenów inwestycyjnych na terenie gminy Włocławek i gminy Brześć Kujawski podpisali 8 stycznia 2021 roku Magdalena Korpolak-Komorowska – wójt gminy Włocławek, Tomasz Chymkowski – burmistrz Brześcia Kujawskiego oraz Maciej Kazienko – wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

O utworzeniu terenów inwestycyjnych na terenie gminy Włocławek myślano już w 2018 roku, wtedy 28 czerwca, radni uchwalili „Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla Gminy Włocławek dla obszaru położonego w miejscowościach Smólsk i Potok”. Uchwała, jak mówiła wójt Magdalena Korpolak-Komorowska była dotąd tylko martwym przepisem prawa miejscowego. Dopiero pod koniec ubiegłego roku samorządy Brześcia Kujawskiego i gminy Włocławek podjęły uchwały w sprawie współpracy dotyczącej udostępniania terenów inwestycyjnych. Zwieńczeniem projektu było podpisanie umowy.  

 

- Tereny w obszarze Smólska i Potoku są bardzo atrakcyjne, położone bezpośrednio w sąsiedztwie Brzeskiej Strefy Gospodarczej, która rozwija się dynamicznie – mówi wójt Magdalena Korpolak-Komorowska. -  Położone są tuż przy autostradzie A1 i połączone z siecią dróg krajowych DK 62, DK 91 oraz drogą wojewódzką 265, również z drogami powiatowym, gminnymi. Jestem przekonana, że podjęcie współpracy z gminą Brześć Kujawski pozwoli na przyciągnięcie inwestorów także na nasze tereny. 

 

- Mimo pandemicznych obostrzeń oraz problemów firm z wielu sektorów gospodarki, Brzeska Strefa Gospodarcza nie zwalnia tempa i szczęśliwie rozpoczyna 2021 rok – mówi Tomasz Chymkowski, burmistrz Brześcia Kujawskiego. -  Gospodarka może się rozwijać nawet w trudnych warunkach, czego przykładem jest właśnie nasza gmina.  W roku 2021 mija już dziesięć lat, od kiedy uchwalono Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru Pikutkowo, Słone, Machnacz, czyli terenu Brzeskiej Strefy Gospodarczej. Od tego czasu dynamicznie zmienia się krajobraz tego obszaru, który stał się miejscem otwartym na indywidualne potrzeby przedsiębiorców. Będziemy służyli pomocą pani wójt, aby gospodarka dobrze rozwijała się także na terenach gminy Włocławek. Obiecuję pomoc, pełną otwartość w zakresie działań administracyjnych i infrastrukturalnych.

 

Burmistrz Brześcia Kujawskiego podziękował przedstawicielom Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która wspiera działania w Brzeskiej Strefie Gospodarczej, dzięki czemu gmina Brześć Kujawski stała się zauważalna nie tylko w województwie, ale całej Polsce, jako miejsce szybkiego rozwoju gospodarczego.

 

- Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest patronem dobrych rozwiązań, które będą efektem podpisanego porozumienia – mówił wiceprezes zarządu Maciej Kazienko. – PSSE w imieniu Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii wydaje decyzje o wsparciu gmin i przedsiębiorców. Gminy mogą liczyć na wsparcie w postaci zwolnień od podatku PIT lub CIT. Natomiast przedsiębiorcy będą mieli możliwość uzyskania doradztwa, a w okresie pandemii oprócz wydawania decyzji pracownicy PSSE będą służyć pomocą, między innymi doradzą jak skorzystać z rządowej tarczy antykryzysowej.

Trzeba jednak pamiętać, że inwestor nie pojawi się, dopóki nie będzie widział, że samorządy są otwarte, są gotowe przyjąć przedsiębiorcę na przygotowane tereny inwestycyjne. Strefa inwestycyjna to nie rżysko, ale teren z dobrze przygotowaną infrastrukturą. 

 

Samorządowcy apelują do rządu, marszałka i starosty o wsparcie

 

Wiadomo, że szybkie wyposażenie stref gospodarczych w infrastrukturę to wielki problem dla gmin, ponieważ same nie dysponują takimi środkami finansowymi, które pozwoliłyby na wybudowanie sieci wodno-kanalizacyjnej, gazowej oraz dróg technologicznych na terenie strefy. 

- Naszymi strefami inwestycyjnymi powinien zainteresować się samorząd powiatu, województwa jak również Rząd RP – mówiła wójt Magdalena Korpolak-Komorowska. - Nie jesteśmy sami w stanie zainwestować taką sumę środków finansowych w strefę, które pozwolą wykonać pełną infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, gazową, czy drogową.  Podpisanie porozumienia między gminą Włocławek i Brześć Kujawski w czasie, kiedy trwają prace nad Strategią Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata do 2030 zwaną Strategią Przyśpieszenia 2030+ jest  bardzo dobrym momentem, ponieważ rozwój regionu to także rozwój naszych gmin, więc liczymy na wsparcie. 

 

- Potencjał w małych samorządach jest duży – mówi burmistrz Tomasz Chymkowski. - My mamy ogromne doświadczenie, wiemy jak przyciągnąć nowych inwestorów. Musimy mieć jednak możliwość rozwoju, a do tego potrzebne są pieniądze. Będziemy starać się o wszystkie dostępne środki krajowe i unijne. Liczymy na wsparcie rządu, naszych parlamentarzystów, marszałka województwa i starosty włocławskiego. Jeśli nasz region ma się dobrze i szybko rozwijać, to ta pomoc jest konieczna. 

Jednak pomoc to nie tylko pieniądze. Będziemy apelowali do starosty włocławskiego również o dostosowanie kształcenia młodzieży w szkołach branżowych do potrzeb rynku pracy. Chodzi o to, aby młodzież ze szkół prowadzonych przez Powiat Włocławski zasiliła kadry nowych zakładów pracy powstających w Brzeskiej Strefie Gospodarczej. 

 

Droga DK 62 wymaga kompleksowej przebudowy

 

Mówiąc o Brzeskiej Strefie Gospodarczej i terenach inwestycyjnych gminy Włocławek jak bumerang powróciła sprawa przebudowy drogi krajowej 62 na odcinku biegnącym od Włocławka poprzez gminę Włocławek i gminę Brześć Kujawski. Jest to krótki około 5 km trakt 

od wiaduktu do granic administracyjnych miasta Włocławek, który powinien być drogą dwupasmową. Bowiem biorąc pod uwagę docelową liczbę,  blisko 5 tys. pracowników w firmach ulokowanych w strefie można się spodziewać dużego obciążenie ruchu na tej drodze. 

Decyzja o przebudowie tej drogi należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która na razie nie widzi takiej potrzeby. 

Gminy Włocławek i Brześć Kujawski podejmują współpracę

 

 

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video