Koncert patriotyczny w Kruszynie
Koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Kruszynioki” zakończył się projekt pn. „Wdzięczni bohaterom 1920 roku” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kruszynie, w gminie Włocławek. Zrealizowany został on dzięki dotacji przyznanej przez Biuro Programu Niepodległa Koalicja dla Niepodległej „#Wiktoria 1920”.
Koncert patriotyczny sali GOK w Kruszynie obył się z udziałem władz samorządu gminy Włocławek – wójt Magdaleny Korpolak-Komorowskiej, przewodniczącego rady gminy Zbigniewa Renieckiego oraz kilku radnych i ze względu na obostrzenia wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa niewielkiej publiczności.
Wielopokoleniowy zespół folklorystyczny „Kruszynioki” pod kierownictwem Ireny Muszyńskiej zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich, które stanowią piękną lekcje polskiej historii, bowiem to one zagrzewały do walki ludzi, którzy oddali życie za wolną Polskę. Pieśni patriotyczne zaśpiewane wspólnie przez dzieci, młodzież i seniorów wzruszyły publiczność do łez.
Głównym celem projektu realizowanego przez GOK w Kruszynie było zachęcanie mieszkańców gminy Włocławek do poszerzania wiedzy o historii uzyskania i utrzymania niepodległości Polski oraz budowanie poczucia tożsamości narodowej.
Zadania zrealizowano w okresie od 1 do 20 października, poprzez występy zespołów folklorystycznych oraz chóru i grupy małych aktorów z teatrzyku dziecięcego „Kruszynka”. Do realizacji projektu włączyli się nauczycie i księża. Wydarzenia kulturalne zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie, Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Smólniku i kościołach parafialnych pw. NMP Królowej Polski w Kruszynie i pw. Świętego Bartłomieja w Smólniku oraz na otwartym terenie Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie.
Zorganizowano koncerty, spektakle teatralno-historyczne, międzyszkolne warsztaty arterapii bazującej na szeroko rozumianej sztuce i twórczości. W szkołach w Smólniku i Kruszynie odbywały się lekcje na temat Bitwy Warszawskiej 1920 i znaczenia dla niej walk stoczonych we Włocławku i jego okolicach.
Wykonawcami tych zadań byli: Zespół Folklorystyczny "Smólnik", Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki”, teatrzyk „Kruszynka” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie, Chór Canto z Włocławka, który zaśpiewał pieśni patriotyczne po uroczystych mszach za Ojczyznę odbywających się w kościołach parafialnych znajdujących się w gminie Włocławek. Ponadto
historycy, przedstawiciele Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku z oddziału Muzeum Etnograficznego, nauczyciele ze szkół w Smólniku i Kruszynie, informatyk oraz członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Włocławek.
Projekt kosztował projektu 39 750 zł, w tym kwota dofinansowania 35 350 zł. Jego partnerami byli Muzeum Ziemi Kujawskiej, Parafia pw. NMP Królowej Polski w Kruszynie.
Zrealizowany program spełnił zadanie polegające na wzmacnianiu poczucia wspólnoty mieszkańców gminy Włocławek w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową - wolność, solidarność oraz poszanowanie wolności i praw człowieka.
Jolanta Pijaczyńska
Koncert patriotyczny w Kruszynie 2020