Pinczata. Pajda chleba po kujawsku
Koło Nowoczesnych Gospodyń „Dziewanna” w Pińczacie, w gminie Włocławek prężnie działa na rzecz lokalnej społeczności. To grupa dwunastu kobiet pełnych werwy. Piknikiem „Pajda chleba po kujawsku” zakończyły 11 października br. realizowany projekt o tej samej nazwie.
- „Projekt Pajda chleba po kujawsku” trwał trzy tygodnie, kończymy go wydaniem broszury i piknikiem o tej samej nazwie - mówi Iwona Rogalska, przewodnicząca KNK Dziewanna. W broszurze jest zawarta część dawnych przepisów kulinarnych na chleb i dodatki do niego. Przepisy naszych prababć i babć są trochę unowocześnione przez nas, ale sprawdzone i smaczne. Projekt został sfinansowany przez narodowy Instytut Wolności, ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
- Praca na rzecz lokalnej społeczności, na rzecz życzliwych sobie osób to wielka rzecz – mówi Magdalena Korpolak-Komorowska, wójt gminy Włocławek. - Koło Dziewanna powstało w grudniu 2018 roku i już ma bardzo bogaty dorobek. Ta działalność to łączenie ludzi, a także bardzo dobra promocja naszej gminy, za co bardzo dziękuję.
- Bardzo się cieszę, że w Pinczacie działa KNK Dziewanna, które inspirujące inne koła – mówi Magdalena Nowak, radna gminy Włocławek. Piknik „Pajda chleba po Kujawsku” pokazuje, jak ważne jest zjednoczenie i wspólna praca w samorządzie terytorialnym. W organizacji pikniku pomogli: OSP Warząchewka Polska, Stowarzyszenie ProBiznes, Stowarzyszenie Inicjatyw Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej Malwa, Gmina Włocławek.
Uczestnicy mogli częstować się pierogami z grzybami, pajdą chleba ze smalcem, żurkiem i ciastem. Dla dzieci przygotowano animacje i warsztaty, starsi zagrali mecz w piłkę nożną. Bractwo Kurkowe nie tylko wystrzeliło z armaty ale uczyło strzelać z łuku. Pd koniec pikniku wystąpił zespół Baby Full.
Ze względu na COVID-19 piknik odbywał się zachowaniem reżimu sanitarnego, wszystkim uczestnikom zmierzono temperaturę ciała, każdy miał maseczkę lub przyłbice na twarzy.
Pinczata. Pajda chleba po kujawsku