Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Koncert fortepianowy Kiryła Keduka w izbickim kościele

Niezwykły recital fortepianowy Kiryła Keduka, młodego i uznanego w Europie i  świecie pianisty, odbył się w Izbicy Kujawskiej z okazji rocznicy urodzin Justyny Chopinowej, matki Fryderyka.

Nie pierwszy raz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Izbicy Kujawskiej wypełnił się muzyką Fryderyka Chopina. Od 2012 roku w świątyni, w której znajduje się zabytkowa chrzcielnica z XVIII wieku i metryka chrztu Tekli Justyny Krzyżanowskiej – matki Chopina  organizowane są koncerty fortepianowe. 

W izbickiej świątyni, na przestrzeni kilkunastu lat wystąpili współcześni wielcy pianiści: Paweł Wakarecy (dwa razy), ks. Cezary Jabłoński, Miyako Arishima (Japonia), Xu Zi (Chiny), Bożena Sitek, Adam Kośmieja, Leszek Możdżer, Adam Makowicz, Janusz Olejniczak.

W tym roku, 13 września ucztą dla duszy był koncert fortepianowy Kiryła Keduka, zwycięzcy kilkunastu międzynarodowych konkursów pianistycznych. 

Tuż przed koncertem ks. proboszcz Leonard Fic poświęcił tablicę upamiętniającą izbicką dobrodziejkę Zdzisławę Wodzińską ( ur. 11. 08. 1876 r. – zm. zm. 21. 10..1973 r.). Jej ojcem był Zbigniew Dzierżykraj-Morawski herbu Nałęcz (1841-89), uczestnik powstania styczniowego, matką zaś Zdzisława z hrabiów Miączyńskich (1851-76). Zdzisława była hojną fundatorką dla kościoła izbickiego  m.in. jej darem jest  sukienka na obrazie Matki Bożej, zwanym "Coronatą". Ofiarowała też 40 morgów ziemi, wyłączonych z folwarku Zagrodnica, Stowarzyszeniu pielęgnowania chorych. 

 

Kirył Keduk urodził się w Grodnie na Białorusi, w rodzinie o polskich korzeniach. Debiutował w wieku 10 lat jako solista z Orkiestrą Narodowej Filharmonii Białorusi pod batutą Giennadija Prowatorowa. Podstawowe wykształcenie muzyczne zdobył w Grodnie. W latach 2001-2006 kształcił się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala, a następnie studiował - pod kierunkiem tego samego profesora - w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Doskonalił umiejętności w Accademia Pianistica Internazionale w Imoli (Włochy) w klasie Borisa Petrushansky'ego oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, gdzie zdobył dyplom w klasie prof. Piotra Palecznego. W roku 2013 ukończył studia podyplomowe "International Artist Diploma" pod kierunkiem Grahama Scotta w Royal Northern College of Music w Manchesterze.

Jest zwycięzcą kilkunastu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in. konkursu im. Vladimira Horowitza w Kijowie, Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, czy "James Mottram International Piano Competition" w Manchesterze. W roku 2009 zdobył I nagrodę oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Kissinger KlavierOlymp" w Bad Kissingen. Koncertował w większości krajów europejskich, obu Amerykach oraz w Japonii. Występował ze znakomitymi orkiestrami - takimi, jak Narodowa Kameralna Orkiestra Białorusi, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Rosyjska Orkiestra Narodowa, orkiestra Teatru Nowa Opera w Moskwie, Sycylijska Orkiestra Symfoniczna, orkiestra Filharmonii w Nicei, Royal Liverpool Philharmonic, czy Orchestra Internazionale d'Italia, jak również z polskimi orkiestrami: Filharmonii Krakowskiej, Bałtyckiej, Pomorskiej, Szczecińskiej, Orkiestrą Opery Bałtyckiej, Polską Filharmonią Kameralną Sopot,Śląską Orkiestrą Kameralną.

Za swoje osiągnięcia artystyczne został dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska. W kwietniu 2013 roku ukazała się płyta pianisty "My Polish Diary" nagrana dla amerykańskiej wytwórni Delos. W roku 2013 Kirył Keduk zainicjował międzynarodowy festiwal muzyczny im. Antoniego Tyzenhauza w Grodnie, którego jest Dyrektorem Artystycznym.

- Muzyka Fryderyka Chopina to dobro ogólnoświatowe, w tych dźwiękach zawsze słychać polskość – mówiła Aneta Jędrzejewska – członek zarządu województwa – dziękując artyście za koncert.  -  Chopin uczył się tej polskości na Kujawach, tu urodziła się jego matka, która nauczyła go miłości do muzyki.  

Podziękowania złożył również Sławomir Kopyść – członek zarządu województwa, który m.in. mówił  że dzięki  staraniom ks. proboszcza Leonarda Fica i władz miasta od wielu lat możemy się spotykać w izbickim kościele i wsłuchiwać się w dźwięki  muzyki, która trudno opisać słowami, a która rozgrzewa serca i umysły.  

Burmistrz Izbicy Kujawskiej Marek Dorabiała dziękował nie tylko artyście, ale wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania  koncertu. W trudnym czasie pandemii koronawirusa. 

Organizatorem wydarzenia muzycznego byli: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Urząd Miejski w Izbicy Kujawskiej, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. gen. Augustyna Słubickiego w Izbicy Kujawskiej, Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Izbicy Kujawskiej. 

Koncert fortepianowy Kiryła Keduka w izbickim kościele

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video