VI Festiwal Kuchni Kujawskiej. Czarnina na lubranieckiej wsi
Doroczne lubranieckie święto czarniny z powodu stanu epidemicznego w kraju musiało zmienić formułę. Zamiast wielkiej plenerowej imprezy na miejskim stadionie, jak to dotąd bywało - smaczna, czarna zupa będzie serwowana przez dwa dni we wsiach: Krowice, Sułkowo, Zgłowiączka, Skaszyn, Lubraniec Parcele, Ossowo, Kłobia, Sarnowo, Kazanie oraz dla seniorów w LCDK.
5 września 2020 roku rozpoczął się VI Festiwal Kuchni Kujawskiej - święto czarniny, potrwa do 7 września. Świetlice wiejskie i remizy OSP wypełniły sią zapachem kaczki i czombru.
- Święto czarniny pięknie wpisuje się w żniwa - mówi burmistrz Stanisław Budzyński. – Pamiętam jak byłem mały - to w tym czasie jedliśmy kaczkę i czarninę. Kujawska czarnina musi być słodko – kwaśna, z jabłkiem, śliwką, gruszką i koniecznie przyprawiona czombrem.
W Festiwalu Kuchni Kujawskiej udział biorą: KGW Krowice, Stowarzyszenie Kobiet Sułkowa, KGW Zgłowiączka, sołectwo Skaszyn, sołectwo Lubraniec Parcele, Stowarzyszenie Klub Seniora Przyjaciele, sołectwo Ossowo, KGW Kłobianki, sołectwo Sarnowo, KGW Kazanioki.
Daniem głównym Festiwalu jest czarnina podawana z kluskami ziemniaczanymi oraz pieczona kaczka, ale były też m.in. pyszne pierogi z mięsem z kaczki serwowane w Sułkowie, pasztet z kaczki, galareta z kaczką.
Przygotowane potrawy ocenia komisja: Marek Góreczny - zastępca burmistrza Lubrańca, Katarzyna Wójcik z Urzędu Miejskiego w Lubrańcu, Piotr Klepacz Celtica Łódź - sędzia kulinarny, Walentyna Jałocha - krajowy i międzynarodowy sędzia kulinarny.
Festiwal odbywa się przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
VI Festiwal Kuchni Kujawskiej. Czarnina na lubranieckiej wsi