Rozpoczyna się proces budowy Powiatowego Centrum Zdrowia. Jego zakończenie w 2023 roku
230 tys. zł kosztowało będzie opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej Powiatowego Centrum Zdrowia. Wykonawca ma czas na jej sporządzenie do 30 września br. Natomiast budowa nowego obiektu ma się zakończyć w 2023 roku.
W wydaniu majowym gazety „Tu i Teraz” przedstawiliśmy wizualizację Powiatowego Centrum Zdrowia. Nowy obiekt stanie we Włocławku przy ul. Prymasa St. Wyszyńskiego 23, tuż obok budynku Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Miejsce to jest dla włocławian szczególne, bowiem dawniej mieścił się tu dziewiętnastowieczny szpital św. Antoniego, zburzony w 2012 roku, wiele lat po zamknięciu i wyłączeniu z użytkowania.
Teraz budowa nowoczesnego zakładu medycznego staje się realna, bowiem 10 czerwca br. starosta Roman Gołębiewski podpisał umowę z Włodzimierzem Kaniewskim (Biuro Projektowania i Realizacji Architektury WAW we Włocławku) na opracowanie pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę oraz pełnieniem nadzoru autorskiego nad budową. Staroście towarzyszyli Aneta Jędrzejewska – członek zarządu województwa i Sławomir Paździerski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku, na bazie którego powstaje Centrum.
- Podpisanie umowy, to historyczny moment w rozpoczynającym się procesie budowy godziwych warunków dla funkcjonowania medycyny specjalistycznej we Włocławku, a służącej mieszkańcom miasta i powiatu włocławskiego oraz powiatów ościennych mówi starosta Roman Gołębiewski. - W nowym obiekcie ulokowane zostaną wielospecjalistyczne poradnie lekarskie, funkcjonujące dzisiaj w Zespole Poradni Specjalistycznych. Przeniesiemy tu wszystkie jednostki mieszczące się na ulicach: Szpitalnej, Łady, Radosnej i Stodólnej. Dzięki dobrej współpracy z urzędem marszałkowskim w ubiegłym roku udało się uregulować skomplikowane sprawy własnościowe przy zbiegu ulic Szpitalnej i Wyszyńskiego. Dziękuję Anecie Jędrzejewskiej za pomoc, upór i determinację w pilotowaniu sprawy. Wielu mówiło, że sytuacja działek będących własnością trzech podmiotów jest skomplikowana, że nie uda się tego problemu rozwiązać. Wspólnymi siłami
- Uchwałą Sejmiku Województwa z Kujawsko-Pomorskiego z grudnia ubiegłego roku darowizną przekazaliśmy działkę o powierzchni ponad 0,3 ha z przeznaczeniem na cele związane z wykonaniem zadań publicznych przez powiat w zakresie ochrony zdrowia – mówi Aneta Jędrzejewska. – Jesteśmy gotowi do dalszej współpracy. Już dziś myślimy nad nową unijną perspektywą finansową i chcemy, aby Powiatowe Centrum Zdrowia było inwestycją priorytetową.
- Przyjmujemy miesięcznie ponad 300 pacjentów w warunkach niespełniających współczesnych standardów. Inwestycja spełnia dwa cele społeczny i ekonomiczny – mówi Sławomir Paździerski. – Na pewno podniesiony zostanie standard diagnostyki i leczenia. Mając w jednym miejscu wszystkie rozproszone poradnie obniżymy koszty utrzymania naszej jednostki.
Nowy, trzykondygnacyjny i podpiwniczony budynek będzie pełnił funkcje obiektu służby zdrowia typu ambulatoryjnego kategorii XI. Ulokowane zostaną w nim poradnie dla dorosłych i dla dzieci, gabinety zabiegowe, pomieszczenia dla administracji, szatnie i pomieszczenia socjalne dla personelu, centralna sterylizatornia, pomieszczenia techniczne i magazynowe. Jak mówi Włodzimierz Kaniewski budynek będzie miał dużą przestrzeń przeznaczoną na rejestrację i poczekalnie dla pacjentów.
Teren objęty jest ochroną konserwatorską. Świadkami historii dawnych czasów będą: odtworzony portal wejściowy, zachowana aleja drzew oraz kapliczka - figurka Matki Bożej, która postawiona została w 1921 r. na terenie dawnego „starego szpitala”, zburzona przez hitlerowców na początku 1946 roku i ponownie wzniesiona w 1 maja 1946 roku.