Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Pięć lat temu otwarto odrestaurowany dwór w Kłóbce (zdjęcia ukazują jak ruina zmieniała się w okazały dwór)

Położony w otoczeniu zabytkowego parku krajobrazowego dwór w Kłóbce był co najmniej trzecią rezydencją ulokowaną w tym miejscu, został wzniesiony ok. 1850 r. przez Lucjana Orpiszewskiego.

W latach 1882-1884 z inicjatywy i środków Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej do parterowego dworu zostało dobudowane poprzecznie skrzydło o cechach pałacowych.
W Polsce powojennej dwór miał różnych mieszkańców i właścicieli.  Całkowicie opuszczony od 1988 roku ulegał dewastacji, aż popadł w ruinę.

- Włocławskie muzeum w 2010 r. rozpoczęło proces rozbudowy parku etnograficznego w Kłóbce zakupując ze środków województwa kujawsko-pomorskiego zespół dworsko-parkowy o pow. 7,5 ha – mówi Piotr Nowakowski, dyrektor muzeum.  Do odbudowy dworu przystąpiliśmy w 2012 r. Projekt uwarunkowany był stanem poszczególnych części budowli oraz dostępnością zachowanych źródeł pisanych, relacji ustnych i materiałów ikonograficznych.  Odtworzona zastała parterowa część dworu w jej pierwotnej formie z ok. 1850 r. oraz pierwotny układu przestrzenno-funkcjonalny. Parter został podpiwniczony dla ukrycia w nim funkcji gospodarczych i socjalnych koniecznych dla obsługi i utrzymania obiektu.

Adaptacja wnętrz została przeprowadzona według wskazań uzyskanych w wywiadzie z jego ostatnią  przed wojną właścicielką  - Antoniną Orpiszewską. W parterowej części odtworzono układ wnętrz, przywrócono ich pierwotne funkcje oraz wyposażono każde z pomieszczeń w zabytkowe meble, sprzęty, dzieła sztuki pochodzące z dworu w Kłóbce i z okolicznych siedzib ziemiańskich, a gromadzone od 1945 r. w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. W skrzydle dworu, które dobudowała Maria z Wodzińskich Orpiszewska urządzono ekspozycję stałą jej poświęconą, w której znalazły się pamiątki, prace rysunkowe i malarskie, stanowiące fragment jej twórczości i ilustrujące drogę życiową.

Dwór Orpiszewskich  w Kujawsko Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce został udostępniony zwiedzającym  pięć lat temu - 29 maja 2015 r.

   Od udostepnienia dworu gościli w nim poza turystami także członkowie rodziny Orpiszewskich z Polski i z zagranicy, miłośnicy Chopina i specjaliści zajmujący się kulturą , historią ziemiaństwa polskiego, poeci, malarze. Odbywały się w dworze koncerty, w tym cyklicznie „Wieczór pod lipą”, spotkania twórców, muzealników, powstawały materiały filmowe m.in. program z polskimi kolędami. Nie zabrakło też dowodów uznania za odbudowę i wyposażenie dworu.
  Przybyło w nim eksponatów, wśród nich także fotografii czy pamiątek ofiarowanych przez rodzinę Orpiszewskich. Zarówno wnętrza ukazujące siedzibę ich rodu, jak i ekspozycja poświęcona Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej mogą nadal być  uzupełniane.

Pięć lat temu otwarto odrestaurowany dwór w Kłóbce

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video