Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

W Grabkowie zapoznali się z planami budowy gazociągu

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zorganizował w Grabkowie, przy wsparciu samorządu gminy Kowal spotkanie konsultacyjne dla strategicznej inwestycji infrastrukturalnej polegającej na budowie gazociągu Gustorzyn-Wronów o długości około 316 km. Pierwszy etap tej inwestycji to gazociąg Gustorzyn-Leśniewice.

Gazociąg Gustorzyn - Leśniewice zlokalizowany będzie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Planowana trasa licząca 54,1 km będzie przebiegać przez teren sześciu gmin. W powiecie włocławskim są to gminy: Włocławek, Brześć Kujawski, Choceń, Kowal, Baruchowo. Kolejną gminą jest Gostynin w województwie mazowieckim.  Zakończenie inwestycji przewidywane jest w 2023 roku.

Spotkanie konsultacyjne w Grabkowie otworzył wójt gminy Kowal Stanisław Adamczyk, a moderowała je Renata Gierszewska ze spółki GAZ-SYSTEM S.A. W zebraniu z właścicielami nieruchomości, przez których grunty będzie przebiegać gazociąg, oprócz przedstawicieli spółki gazowej uczestniczyli m.in. zastępca wójta Aneta Kwarcińska, Krzysztof Pankowski - kierownik wydziału odszkodowań w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, Rafał Polnisiak – przedstawiciel biura powiatowego ARiMR we Włocławku.

Spotkanie dotyczyło obszaru geodezyjnego obejmującego wsie w gminie Kowal: Bogusławice, Czerniewiczki, Dobrzelewice, Strzały, Dziardonice, Nakonowo, Przydatki Gołaszewskie oraz Więsławice Kolonia. Jego celem było przekazanie informacji na temat projektowanego gazociągu wysokiego ciśnienia DN 1000 Gustorzyn-Wronów oraz zebranie uwag i wniosków.

Rolnicy pytali bezpieczeństwo odszkodowania

Przewiduje się, że pas budowlany gazociągu będzie miał szerokość około 30 metrów, nie będzie można na nim niczego budować ani sadzić drzew. Rury będą wkopane w ziemię na głębokości 1,2 m. Inwestycja jest bezpieczna dla środowiska.

Realizowana jest ona w oparciu o specustawę gazową, a to gwarantuje wypłatę odszkodowań właścicielom nieruchomości położonych na trasie gazociągu.

 - Proces wypłaty odszkodowań odbywać się będzie w trybie administracyjnym, pod nadzorem wojewody – wyjaśniał Krzysztof Pankowski z urzędu wojewódzkiego. - Na zlecenie wojewody niezależny rzeczoznawca majątkowy wykona operat szacunkowy, który będzie postawą do ustalenia wysokości odszkodowania.
Ważne dla właścicieli gruntów będą dwa dokumenty: protokół wejścia na budowę i zakończenia budowy. Od zapisów w tych dokumentach będzie zależała wysokość odszkodowań za szkody. 

Wojewoda wyda decyzję administracyjną określającą wysokość odszkodowania dopiero po zakończeniu budowy gazociągu.

Za co przysługuje odszkodowanie?

Odszkodowanie będzie obejmowało rekompensatę m. in. za: szkody fizyczne (utracone uprawy, brak możliwości prowadzenia upraw w pasie zajętym przez wykonawcę robót), obniżenie plonowania w kolejnych pięciu latach po zakończeniu inwestycji, zwrot płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych realizowanych w ramach PROW, rekompensata za zmniejszenie wartości nieruchomości.

Korzyści dla gminy

Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości do 2 proc. wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.
Jak zaznaczył wójt Stanisław Adamczyk, nie są to jedyne korzyści, bowiem po zakończeniu budowy gazociągu  możliwa będzie gazyfikacja gminy, która przyczyni się do wymiany ogrzewania na gazowe, nie zatruwające powietrza.
(jot)

W Grabkowie zapoznali się z planami budowy gazociągu

 

 

 

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video