Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Szkoła w Smólniku ma nowy sztandar

Sztandar jest dla społeczności szkolnej symbolem Polski – Narodu - Małej Ojczyzny i wydarzeń, które przeżywały pokolenia uczniów naszej szkoły  - tymi słowami dyrektor szkoły w Smólniku rozpoczęła uroczystość  poświęcenia i przekazania sztandaru oraz ślubowania.

W Smólniku uroczystości nadania i przekazania sztandaru  rozpoczęły się od mszy św.  w  kościele parafialnym pw. Św. Bartłomieja celebrowanej pod przewodnictwem proboszcza ks. Krzysztofa Graczyka.

Poświęcony sztandar przyniesiono do szkoły, gdzie najpierw odsłonięto tablicę upamiętniającą to doniosłe dla społeczności Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Smólniku wydarzenie. 
Zebranych w hali sportowej gości witała dyrektor szkoły Marzenna Kwiatkowska. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele parlamentu, władzy samorządowej wszystkich szczebli, księża, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, fundatorzy sztandaru, rodzice i uczniowie.

Nowy sztandar szkoły w Smólniku nie jest pierwszym, mówiła dyrektor Marzenna Kwiatkowska, która przedstawiła zebranym krótką historię szkoły związaną z sztandarami i logiem szkoły.

- Tradycje naszej szkoły sięgają lat trzydziestych XX w. Po zakończeniu działań II wojny światowej na terenie Polski szkoła Powszechna w Smólniku rozpoczęła swoją działalność w marcu 1945 r.  – mówiła dyrektor Marzenna Kwiatkowska. -  Jej pierwszy kierownik Marian Renkawek zakupił haftowany sztandar dla szkoły, który po korektach służył naszym uczniom do czerwca 1999 r.

Od 1 września 1999 r. na skutek reformy oświaty powołano Zespół Szkół, a od 2000 r. Zespół Szkół  z Oddziałami Integracyjnymi. W skład zespołu wchodzi sześcioletnia szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi i gimnazjum. Dotychczasowy sztandar z 1945 r. staje się eksponatem przypominającym ciekawą historię szkoły. Od 1999 r. do 2007 r. szkoła nie dysponuje sztandarem. Uczniowie ślubują na Polską flagę.

Od  2007 r. szkoła w Smólniku ma swoje logo odzwierciedlające pracę w czterech wiodących działach: ekologii, regionalizmie, promocji zdrowia, edukacji proeuropejskiej.

- W 2007 r. rozpoczęliśmy także procedurę nadania szkole imienia – mówi dyrektor Marzenna Kwiatkowska. – W wyniku glosowania patronem szkoły wybrano Janusza Korczaka. Po przejściu całej procedury nadania imienia od 16 maja 2008 r. nasza szkoła otrzymała nazwę: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku. W tym dniu również z rąk Rady Rodziców otrzymaliśmy sztandar.

W wyniku reformy szkolnej od 1 września 2017 r.  zespół szkół został przekształcony w ośmioletnią szkołę podstawową. Decyzją samorządu Gminy Włocławek szkoła otrzymała nazwę Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku. I znowu potrzebny był nowy sztandar.

- Sztandar  motywuje do działania i dodaje prestiżu każdej placówce,  stanowi przedmiot dumy i wzbudza szacunek – mówiła wójt gminy Włocławek Magdalena Korpolak-Komorowska, która  współfinansowała zakupienie sztandaru. 
Wójt w swoim przemówieniu przywołała postać patrona szkoły Janusza Korczaka. Na zakończenie życzyła wszystkim, aby duch patrona szkoły, którego myśl pedagogiczna nieustannie inspiruje, zawsze czuwał nad szkołą i otaczał ją opieką.

Uczniowie ślubowali na sztandar, szczególnie wzruszającym momentem było ślubowanie uczniów klas pierwszych, oraz pasowanie ich wielkim ołówkiem. Pierwszaki otrzymały też pamiątkowe dyplomy.

 Po okolicznościowych przemówieniach, goście obejrzeli program artystyczny. Wystąpiły dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowane przez nauczycielki: Sylwię Buziewską, Agnieszkę Wiśniewską i Sybillę Jaroszewską oraz dzieci z klas II-III pod opieką Barbary Potęgowskiej, Marioli Jankowskiej i Izoletty Witkowskiej. Układy taneczne tych wszystkich grup opracowała Karolina Nowakowska.
Występ sportowców z piłkami przygotował Andrzej Kłódkowski.
Na zakończenie uroczystości  goście zostali zaproszeni  do obejrzenia wystawy pn. „Z kart historii szkoły” oraz na poczęstunek.

jp

Szkoła w Smólniku ma nowy sztandar

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video