Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Stuletnia szkoła w Nasiegniewie nosi imię Rycerstwa Polskiego

Piękny prezent na swoje setne urodziny otrzymała szkoła - stulatka z Nasiegniewa, w gminie Fabianki. Z okazji jubileuszu szkole nadano imię Rycerstwa Polskiego, przekazano sztandar uczniom i odsłonięto tablicę upamiętniającą to niecodzienne wydarzenie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św., odprawioną w kościele NNMP w Zadusznikach, przez dziekana ks. kan. Henryka Wysockiego i proboszcza ks. kan. Ryszarda Szajerskiego, podczas której księża poświęcili sztandar szkoły.

Na dziedzińcu szkoły gości witał dyrektor Krzysztof Dydecki. Byli wśród nich m.in: Aneta Jędrzejewska – członek zarządu województwa, starosta włocławski Roman Gołębiewski, wiceprzewodnicząca rady powiatu Jadwiga Błaszkiewicz, radny powiatu Tomasz Jezierski, Zbigniew Słomski - wójt gminy Fabianki, Adam Rejmak przewodniczący rady gminy wraz z radnymi, przedstawiciele kuratorium, księża, emerytowani dyrektorzy szkoły w Nasiegniewie Cecylia Falkowska i Piotr Kuczyński, dyrektorzy szkół z gminy Fabianki, absolwenci, nauczyciele i pracownicy szkoły obecni i emerytowani, Rycerze Grodu Gawra z komesem Januszem Tomczakiem i kasztelanem grodu Zbigniewem Czajkowskim, przedstawiciele różnych instytucji.   

Aneta Jędrzejewska wręczyła dyrektorowi Krzysztofowi Dydeckiemu Medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis nadany szkole – rówieśniczce Niepodległej. Odsłoniła też tablicę upamiętniającą 100. rocznicę powstania oraz nadania szkole imienia Rycerstwa Polskiego.

Wójt Zbigniew Słomski i Adam Rejmak – przewodniczący rady gminy przekazali uczniom sztandar szkoły, w drzewce którego wcześniej sponsorzy wbili symboliczne gwoździe.

W okolicznościowych przemówieniach podkreślano rolę szkoły w nauczaniu i wychowaniu młodego człowieka i o tym, aby nie zaniedbywała żadnego z wymiarów ludzkiej osobowości.

Ks. Henryk Wysocki przywołał słowa papieża Franciszka skierowane do uczniów „Szkoła jest jednym ze środowisk wychowawczych, w którym człowiek wzrasta w sztuce życia… Jak szkoła pomaga wam wzrastać? Pomaga nie tylko rozwijać waszą inteligencję, ale poprzez integralną formację wszystkich składników waszej osobowości.”
Aneta Jędrzejewska zwracając się do nauczycieli zacytowała słowa tegorocznej noblistki Olgi Tokarczuk- „Nauczyciele są dla społeczeństwa trampoliną do lepszego jutra. Kiedy są pełni pasji i energii dostrzegają talenty w uczniach, będą ich wspierać i ciągnąć w górę, a wtedy może narodzić się siła, która pchnie świat do przodu”

- Szkoła, która nosi imię Rycerstwa Polskiego musi uczyć wartości rycerskich, wartości wyższych takich jak szacunek do drugiego człowieka, poświecenie, honor, odwaga, szlachetna postawa i wierność danemu słowu – mówił wójt Zbigniew Słomski. - To będzie olbrzymie wyzwanie dla nauczycieli i uczniów. Etos rycerski pozostaje bardzo nośny i w naszych czasach. Życzę abyście nauczyli młodych, aby się nie dzielili, a łączyli.  Przecież wszyscy dobrze wiemy, że zgoda buduje.   

W asyście Rycerzy z Grodu Gawra uczestnicy uroczystości przeszli sali gimnastycznej, gdzie zaprezentowano historię i osiągniecia szkoły. Obejrzano też bardzo dobrze przygotowane przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów, nawiązujące do dziejów Nasiegniewa.

Po części artystycznej goście otrzymali upominki, zwiedzili sale, w których wyeksponowano zdjęcia i dokumenty z dawnych lat. Można było zasiąść w starej ławce szkolnej z połowy ubiegłego wieku.

W organizację obchodów jubileuszu 100-lecia oraz nadania szkole imienia Rycerstwa Polskiego zaangażowani zostali wszyscy nauczyciele. Sylwia Bawolska zaprojektowała scenografię oraz z pomocą Sandry Litki wykonała dekorację. Alicja Markuszewska jest autorką scenariusza przedstawienia teatralnego. Wspólnie z  Violettą Żółtowską-Reniecką przygotowały uczniów do występu, o oprawę muzyczną i choreografię zadbali  Elżbieta Jetter i Mariusz Pietrzak. Poczet sztandarowy i przysięgę uczniów przygotowała Joanna Michalska-Kwas. Taniec z flagami zaprezentowali uczniowie pod opieką Eweliny Białek. Film dotyczący przeszłości i teraźniejszości szkoły opracowały Anna Czajkowska i Ilona Kotwicka, wystawy okolicznościowe – Monika Balakowicz. Wystawę pamiątek oraz gabloty prezentujące pracowników szkoły przygotowały Kamila Puchalska, Ewa Drzewiecka, Katarzyna Puchalska i Sylwia Zielińska. O wystrój sali bankietowej i Księgę Gości zadbały Renata Dolatowska, Ilona Lewandowska, Agnieszka Pałka, Anna Tomaszewska i Izabela Raniszewska. Opracowanie graficzne banerów i gadżetów promujących szkołę wykonali Ewelina i Grzegorz Białek. O koordynację działań zadbała wicedyrektor szkoły Elżbieta Kolska.

Sponsorami uroczystości byli: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Powiat Włocławski, Europol Gaz S.A., Bank Spółdzielczy w Kowalu, radni gminy Fabianki, Rada Rodziców SP Nasiegniewo oraz lokalni przedsiębiorcy i osoby prywatne.


***

Krótka historia szkoły w Nasiegniewie

Czteroletnia Publiczna Szkoła Powszechna w Nasiegniewie (dawna nazwa) istnieje od 1919 roku. Na początku mieściła się w kilku prywatnych domach. Wówczas szkołą kierowali państwo Walczakowie.  Józef Walczak został zastrzelony podczas marszu z Woldenberga do Szczecina 5 lutego 1945 r.
W czasie wojny nauczania nie było. Po wojnie kierownikiem szkoły został Eugeniusz Laskowski, później dyrektor szkoły. Było wówczas 7 klas, pracowało 4 nauczycieli. Jeden nauczyciel uczył dwie klasy.
W 1958 r. pobudowano szkołę składającą się z 5 izb lekcyjnych, w których zajęcia prowadziło 6 nauczycieli. Praca odbywała się na dwie zmiany.
Od 1965 r. szkoła była ośmioklasowa.
W 1984 r. dyrektorem szkoły został Piotr Kuczyński, nauczyciel wychowania fizycznego. W latach 1997-2007 dyrektorem szkoły była Cecylia Falkowska. Była to Publiczna Szkoła Podstawowa i klasy Publicznego Gimnazjum w Fabiankach.
Od 2007 r. dyrektorem szkoły jest Krzysztof Dydecki. Wicedyrektorem - Elżbieta Kolska.

jp

Stuletnia szkoła w Nasiegniewie nosi imię Rycerstwa Polskiego

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video