Radni powiatu włocławskiego zatwierdzili sieć szkół
Porządek obrad VIII sesji w tej kadencji Rady Powiatu we Włocławku składał się z 21 punktów. Radni zajęli się głównie sprawami edukacji. Opozycja pytała o działalność Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych (SP ZPS). Jednak najwięcej emocji wzbudził, nie pierwszy raz stan dróg wojewódzkich przebiegających przez tereny powiatu włocławskiego.
Radni na sesji odbywającej się 28 sierpnia uchwalili nową sieć szkół, dostosowując ją do wymogów reformy edukacji. Dotychczasowe trzyletnie licea ogólnokształcące zostały przekształcone w czteroletnie, a czteroletnie technika stały się pięcioletnimi. W sumie Powiat Włocławski prowadzi w pięciu zespołach szkół siedem czteroletnich liceów ogólnokształcących, trzy pięcioletnie technika i trzy szkoły branżowe.
- Porządkujemy nasze szkolnictwo i widać tego pozytywne efekty – mówi starosta włocławski Roman Gołębiewski. - Nasza wspólna praca z dyrektorami szkół spowodowała, że w tym roku nabór uczniów jest na przyzwoitym poziomie. Wprawdzie trochę pomógł nam podwójny nabór, bowiem przyjmowaliśmy zarówno absolwentów ostatnich klas gimnazjum, jak i szkół podstawowych. Poprawiamy też bazę dydaktyczną naszych szkół, przeznaczyliśmy środki na budowę warsztatów dla Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Izbicy Kujawskiej. Jest to placówka, która w tym roku szkolnym ma największy nabór, ponad 100 uczniów w klasach pierwszych.
Radni opozycji zarzucali, że w Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych zwalniani są pracownicy, co okazało się twierdzeniem nieprawdziwym, opartym na plotkach. Wyjaśnienia złożył dyrektor SP ZPS Sławomir Paździerski. Okazało się, że żaden pracownik nie został zwolniony z pracy.
Na sesji obecny był radny województwa Stanisław Pawlak. I to w jego stronę radni opozycji skierowali prośbę o zorganizowanie spotkania z marszałkiem województwa, które miałoby dotyczyć stanu dróg wojewódzkich na terenie powiatu włocławskiego. Jak ma rozwijać się Baruchowo, Chodecz i Izbica Kujawska, kiedy prowadzące tam drogi wojewódzkie zagrażają bezpieczeństwu? – Padały pytania retoryczne.
- W tej kadencji dużo zmieniło się na lepsze w powiecie włocławskim - mówi Stanisław Pawlak. – Radni województwa zawsze otrzymują zaproszenie na sesje, więc można wysłuchać tego czym powiat się zajmuje i przełożyć to na własne interpelacje. Odczuwam wyraźną merytoryczną współpracę ze starostą włocławskim.
Radni wysłuchali też sprawozdań z działań podejmowanych w roku 2018 na terenie powiatu włocławskiego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne. Zatwierdzono zmiany do budżetu.