Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

20. lecie Swojaków z Baruchowa

-Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” został utworzony z inicjatywy wójta gminy Baruchowo Stanisława Sadowskiego. Jest jednym z najmłodszych zespołów powstałych na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej. Jubileusz 20. lecia Swojacy obchodzili 26 lipca br. w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym.  Wydarzenie to objęte zostało patronatem honorowym marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz starosty włocławskiego Romana Gołębiewskiego.

Przed licznie zebraną publicznością zaprezentowały się wszystkie trzy grupy „Swojaków”. Wśród gości byli samorządowy gminy Baruchowo z wójtem Stanisławem Sadowskim i jego zastępcą Krzysztofem Grudzińskim oraz przewodniczącym rady gminy Jarosławem Komorkiem, radny powiatu włocławskiego Roman Tomaszewski (reprezentujący starostę), wójt gminy Włocławek Magdalena Korpolak - Komorowska i zastępca wójta gminy Kowal Aneta Kwarcińska, członek komisji kultury przy zarządzie głównym OSP RP w Warszawie Jadwiga Józefowicz,  znawczynie kultury kujawskiej Jadwiga Kurant i Krystyna Mielczarska, prezes Banku Spółdzielczego w Kowalu Halina Radziejewska, przedstawiciele Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, dyrektorzy zaprzyjaźnionych GOK-ów, dawni członkowie „Swojaków”, rodzice dzieci i młodzieży.  

Zespół Folklorystyczny „Swojacy" założyła w 1999 r. Jolanta Kolanowska. Pierwszymi członkami byli: Halina Matusiak, Jadwiga Białkowska, Agata Dorsz, Irena Giergielewicz, Barbara Gawłowska, Beata Jaśkiewicz, Jadwiga Maciejewska, Piotr Rutkowski. Pierwszą kapelę tworzyli: Tadeusz Zieliński, Włodzimierz Tomaszewski, Stanisław Człapiński. Pierwszy raz wystąpili na scenie 12 czerwca 1999 roku w Zarzeczewie. W tym samym roku do zespołu dołączyli: Włodzimierz Majewski, Krzysztof Strzelecki, Małgorzata Gospodarowicz, Ewa Woźniak, Tomasz Kałużny, Edward Rosiński i Marek Karolak.
Na przestrzeni minionych 20 lat kierownikami (instruktorami) Zespołu oraz kierownikami muzycznymi byli: Jolanta Kolanowska, Tadeusz Zieliński, Włodzimierz Tomaszewski, Tomasz Kałużny, Dorota Bożęda – Wilczura, Włodzimierz Majewski, Jolanta Gutowska, Tomasz Majchrzak.

„Swojacy” występowali na wielu scenach w kraju, dwukrotnie gościli we Francji i raz w Bułgarii. Mają wiele osiągnięć, dyplomów i nagród, a o wszystkim można się dowiedzieć z kroniki prowadzonej przez Jadwigę Maciejewską.


- Bogactwo folkloru to nie tylko zwyczaje, obrzędy i barwne stroje ludowe, to również muzyka, która jest wartością sama w sobie – mówi wójt Stanisław Sadowski. – Pieśni ludowe są niezwykłą skarbnicą wiedzy o dawnej obyczajowości, a liryczne opowieści naszym wspólnym dobrem i przejawem kultury duchowej. Dzisiaj dziękujemy za ich kultywowanie i przekazywanie młodym pokoleniom. Dzisiaj po raz kolejny możemy się przekonać, że decyzja o utworzeniu zespołu podjęta 20 lat temu była słuszną.

Od marca 2012 roku zespołem „Swojacy” kieruje Julia Skowrońska, kierownikiem muzycznym od 2015 roku jest Rafał Paczkowski, który wraz z Antonim Terpińskim tworzą Kapelę Swojaków. Zespół liczy 41 członków plus dwóch członków kapeli. W zespole działają trzy grupy: Maluchy (dzieci 6-10 lat) występujące w kujawskich strojach chłopskich, Grupa Dziecięca (10 – 11 lat) występująca w strojach kujawskich oraz Grupa Młodzieżowa najczęściej reprezentująca gminę Baruchowo oraz OSP Świątkowice. W repertuarze mają kujawskie utwory ludowe, pieśni i tańce naszego regionu, także innych regionów Polski, piosenki strażackie, kolędy i obrzędy ludowe Kujaw. Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Baruchowie. 

Uśmiechnięte twarze dzieci i młodzieży, czerwone wstążki we włosach, muzyka i słowa piosenek zauroczyły publiczność Goście oklaskiwali występy na stojąco, co było wyrazem wielkiego uznania dla wykonawców i kierownictwa zespołu.
Po zakończeniu prezentacji przyszedł czas na życzenia i prezenty, bowiem goście nie przyszli z pustymi rękami. 
(jp)

20. lecie Swojaków z Baruchowa

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video