Koło Pszczelarzy w Chodczu ma sztandar
Dla Koła Pszczelarzy w Chodczu 7 lipca br. był ważnym dniem, który na długo pozostanie w pamięci. Tego dnia nastąpiło poświęcenie i nadanie sztandaru.
Chodeccy pszczelarze rozpoczęli uroczystość od mszy świętej w kościele św. Dominika. Ksiądz proboszcz Grzegorz Szczepaniak, którą ją celebrował poświęcił sztandar.
Po nabożeństwie pszczelarze, ich rodziny i zaproszeni goście wraz z orkiestrą OSP w Chodczu przemaszerowali pod budynek urzędu gminy, gdzie posadzono drzewo – cis pospolity, aby upamiętniał to wydarzenie. Sadzonka cisa pospolitego jest wyjątkowa, posiadająca certyfikat. Została wyhodowana w Arboretum leśnym im. Stefana Białoboka w Sycowie z nasion, które pobłogosławił Ojciec Święty Benedykt XVI w czasie Audiencji Generalnej 21 listopada 2012 roku w Watykanie podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników.
Później wszyscy przemieścili się do remizy strażackiej, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości z w wbijaniem gwoździ pamiątkowych w drzewce sztandaru.
Krótką historię Koła Pszczelarzy w Chodczu przedstawił jego prezes Andrzej Błaszczyk.
Losy chodeckich pszczelarzy sprzed II wojny światowej nie są znane z uwagi na brak dokumentacji. Natomiast po wojnie Koło Pszczelarzy w Chodczu powstało prawdopodobnie w latach 1947-1949 na polecenie ówczesnych władz gminy. Założył je Antonii Wejler, który był uważany za najbardziej światłego pszczelarza na tym terenie i posiadał największą pasiekę. On też został pierwszym prezesem Koła. Później funkcję prezesa pełnili: Stanisław Wudarczyk i Eugeniusz Marciniak. Ponieważ liczba pszczelarzy malała i Koło w Chodczu zawiesiło działalność. Reaktywowano je dopiero w 2003 roku, liczyło 17 członków, a prezesem wybrano Jana Wojciechowskiego.
Od roku 2008 prezesem Koła jest Andrzej Błaszczyk. Liczy ono 68 członków z gmin Chodecz, Boniewo, Lubień Kujawski, Przedecz oraz Kłodawa, którzy posiadają 2005 rodzin pszczelich.
- Koło Pszczelarzy w Chodczu jest bardzo aktywne, na pewno jest jednym z najlepszych kół, które zrzeszamy - mówi Janusz Lambarski prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku. Już samo posiadanie sztandaru mówi, że organizacja jest prężna i potrafi się zorganizować, a takich kół, które mają sztandar jest tylko kilka. Nasz związek zrzesza 22 koła terenowe z pięciu powiatów dawnego województwa włocławskiego oraz częściowo z powiatu płockiego, kolskiego i gostynińskiego.
Była okazja do odznaczeń, złotą pszczołę, czyli Złotą Odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymali: Tomasz Zięciak, Szymon Stolarski i Bartosz Kaczmarek.
Wśród wielu gości byli członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, wicestarosta włocławski Jan Ambrożewicz, Jarosław Grabczyński - burmistrz Chodcza, radni gminy i powiatu, Janusz Lambarski prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku, przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół pszczelarzy, leśnicy, dyrektorzy różnych instytucji.
Tekst i fot. Jolanta Pijaczyńska
Koło Pszczelarzy w Chodczu ma sztandar