Megalityczne Przesilenie w Sarnowie po raz piąty
Piknik Archeologiczny Megalityczne Przesilenie w Sarnowie nawiązuje do życia plemion pasterzy i rolników, zamieszkujących te tereny pięć i pół tysiąca lat temu, o czym świadczą badania archeologiczne monumentalnych dziewięciu grobowców znajdujących się w pobliskim lesie zwanych „piramidami polskimi”.
- Piknik jest połączeniem nauki z zabawą, a uczestniczą w nim dzieci ze szkół w Kłobii, Sarnowie Zgłowiączce i Siemienówku i młodzież z Zespołu Szkół w Lubrańcu Marysinie oraz mieszkańcy naszej gminy, głównie okolicznych wsi – mówi burmistrz Stanisław Budzynski. – Wiemy, że nasi przodkowie byli rolnikami. Do naszych czasów dochowały się naczynia i łyżki gliniane, zabytki z krzemienia, w tym groty do strzał, siekiery oraz topory bojowe. Podczas pikniku można zobaczyć pradziejowe garncarstwo, produkcję ozdób itp. Można też degustować potrawy z okresu prahistorii np. zupę z pokrzyw czy podpłomyki.
Chętni wybrali się autobusem na wycieczkę do Parku Kulturowego w Sarnowie, przewodnikiem był dr Piotr Papiernik z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
W barwnym przedstawieniu pt. „Rzepka” wystąpili rodzice uczniów szkoły w Sarnowie. Przeprowadzono wiele ciekawych konkursów z nagrodami. Panie z KGW w Sarnowie i Wiktorowie zadbały o pyszne jedzenie a strażacy ochotnicy ze Skaszyna i Sarnowa o bezpieczeństwo.
Organizatorem Pikniku była Gmina Lubraniec oraz Stowarzyszenie Megality Polska.