8K-PBOT ćwiczy w Lubrańcu - Marysinie
W dniach 11 i 12 maja br. w Lubrańcu-Marysinie odbędzie się szkolenie indywidualne żołnierzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT z 81 batalionu lekkiej piechoty w Toruniu.
Szkolenie rozpocznie się o godzinie 11.00 w sobotę i zakończy się o godzinie 11.00 w niedzielę. Będzie w nim uczestniczyć 165 żołnierzy TSW oraz 21 instruktorów. Zajęcia będą odbywały się bez użycia środków pozoracji pola walki. Głównym celem szkolenia indywidualnego żołnierzy 8K-PBOT będzie doskonalenie umiejętności do wykonywania zadań w stałym rejonie odpowiedzialności.
Szkolenia w tzw. „stałych rejonach odpowiedzialności” (SRO) poza rejonami poligonów i wojskowych placów ćwiczeń to istota formacji OT na całym świecie. Są one prowadzone głównie w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Jednym z celów tych szkoleń jest poprawa świadomości społeczności i poznanie uwarunkowań terenu oraz zabudowy przez żołnierzy.
W Wojskach Obrony Terytorialnej stanowią one praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania.
W oparciu o doświadczenia brygad pierwszego etapu została wypracowana procedura planowania, organizacji i prowadzenia tego typu szkoleń. Szkolenie w SRO to nie tylko wykorzystywanie terenu, ale także obiektów cywilnych, jak np. strzelnice.
Cel, który musi zostać zrealizowany i jednocześnie, który przyświeca każdemu żołnierzowi w czasie trzech lat szkolenia jest uzyskanie zdolności do wykonywania szerokiego spectrum zadań, które są realizowane przez pododdziały terytorialne. Nie zawsze są to zadania wymagające użycia umiejętności taktyki wojskowej, często wiążą się one z umiejętnościami technicznymi i ratowniczymi, które są niezbędne w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz innych zagrożeń mogących wystąpić w czasie pokoju.
Dziękujemy władzom lokalnym (powiatowym, gminnym, ale też sołectwom) za wsparcie, jakie otrzymujemy podczas przygotowania i prowadzenia tego typu szkoleń.
Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.
Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już ponad 19,5 tys. żołnierzy, w tym ponad 16,5 tys. żołnierzy OT oraz 3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.
Diana Warchocka