Orszak Trzech Króli w Lubaniu to barwne uliczne jasełka
Z roku na rok Orszak Trzek Króli w Lubaniu rozrasta się, jest coraz bogatszy w treści i stroje i liczbę uczestników. To barwne uliczne widowisko z przesłaniem, w tym roku w orszakowym scenariuszu umieszczono wiele odniesień do nauczania papieża Polaka św. Jana Pawła II. Można było rozpoznać tytuły jego książek, encyklik, a również fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi.
Po mszy św. odprawionej w kościele św. Mikołaja Biskupa w Lubaniu przez proboszcza ks. Mariana Jarosa rozpoczęły się uliczne jasełka składające się z kilku scen rozpoczynających się od chwili gdy Maryja brzemienna wraz z Józefem wyruszają do Betlejem. Kolejne sceny to przybycie królów, dwór Heroda, zabawa w gospodzie, chata pasterska, walka dobra ze złem, brama anielska, szopka i narodzenie Jezusa, pokłon pasterzy i trzech króli.
W Orszaku Trzech Króli wzięło udział około stu aktorów – mieszkańców, którzy wcielili się w różne role, przywdziewając misternie dopracowane stroje. Widzów, ubranych w korony królewskie było około 300. Orszak w Lubaniu to nie tylko barwne widowisko, to również przesłanie, które przekazywane jest mieszkańcom gminy. W tym roku Orszak Trzech Króli odbywał się pod hasłem „Odnowi oblicze tej ziemi”.
- Chcieliśmy przypomnieć słowa Ojca Świętego, ponownie nad nimi się zastanowić – mówi wójt Larysa Krzyżańska. - Orszak miał zachęcić do głębokiej refleksji nad słowami św. Jana Pawła II, zachęcić też do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie oraz do osobistej pracy nad przemianą naszych serc.
Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Lubaniu, Urząd Gminy w Lubaniu, Szkoła Podstawowa w Lubaniu, Parafia św. Mikołaja Biskupa w Lubaniu.
Orszak Trzech Króli w Lubaniu to barwne uliczne jasełka