Dożynki w Fabiankach (2018)
Mieszkańcy gminy Fabianki dziękowali za zebrane plony z pól, sadów i ogrodów podczas mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła w Chełmicy Dużej. Starostami dożynek byli Katarzyna Lewandowska i Dawid Sieciński z Chełmicy Małej. Natomiast od strony parafialnej, która zasięgiem wykracza poza gminę Fabianki rolę dożynkowych starostów pełnili Małgorzata Przybyszewska i Krzysztof Kwiatkowski z Wichowa, gm. Lipno.
Starościna dożynek Katarzyna Lewandowska od urodzenia związana jest ze wsią Chełmica Mała. Wraz z mężem Marcinem, prowadzi od 1989 roku gospodarstwo rolne o powierzchni 28 ha ukierunkowane głównie na chów trzody chlewnej i uprawę zbóż. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Lewandowscy mają dwóch dorosłych synów.
Starosta dożynek Dawid Sieciński jest technikiem agrobiznesu, prężnie działającym młodym rolnikiem stawiającym na rozwój gospodarstwa i jego mechanizacji. Przejęte po rodzicach gospodarstwo rolne powiększył do 57 ha. Dodatkowo dzierżawi grunty o pow. 34 ha. Prowadzi hodowlę bydła mlecznego i bydła opasowego – 180 szt. oraz uprawę zbóż przeznaczonych na pasze.
Natomiast starościną dożynek reprezentująca parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Chełmicy Dużej była Małgorzata Przybyszewska, która wraz z mężem, Andrzejem, prowadzi gospodarstwo rolne zajmujące się głównie produkcją mleka. Zaś starostą dożynkowym - Krzysztof Kwiatkowski z Wichowa prowadzący 40 ha gospodarstwo ukierunkowane na uprawę zbóż i kukurydzy.
Po mszy przyszedł czas na zabawę, ale najpierw barwny korowód z wieńcami dożynkowymi niesionymi przez delegacje sołectw przeszedł na tereny szkoły w Fabiankach, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Licznie zgromadzonych gości witał wójt gminy Fabianki Zbigniew Słomski.
Pachnącym bochnem chleba, upieczonym z tegorocznego ziarna otrzymanym z rąk starostów dożynek i poświęconym przez proboszcza ks. Henryka Wysockiego wójt podzielił się z uczestnikami dożynek.
Wójt w swoim przemówieniu zaznaczył, że tradycyjną uroczystością dożynkową rolnicy zamykają tegoroczne żniwa, by z Matką Boską Siewną otworzyć nowy rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak bardzo od niej zależnego. Dziękował rolnikom za ich ciężką pracę, determinację i wytrwały trud nieodmiennie towarzyszący w ich codziennej działalności. Dziękując za chleb mówił - chleb nas łączy przy stole, wyzwala w nas wzajemną życzliwość i wreszcie otwiera oczy na tych, którzy potrzebują pomocy. Gdy jest chleb, jest wszystko – podkreślił wójt.
W przemówieniu wójta Fabianek Zbigniewa Słomskiego było też wiele odniesień do roku jubileuszowego – 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Nauczmy się korzystać z historii i wyciągać wnioski - mówił wójt Zbigniew Słomski. - Bądźmy zgodni, szanujmy siebie nawzajem i niezależnie od różnic politycznych w sprawach najważniejszych, związanych z bytem narodu i z prawidłowym funkcjonowaniem państwa oraz naszej Małej Ojczyzny powinniśmy umieć się porozumieć. Mamy jeden dom - Ojczyznę, Polskę.
Część artystyczną rozpoczęła orkiestra dęta z OSP Bobrowniki i Zespół Bobrowiacy. Zaśpiewał chór „Echo Starówki”.
Cezary Żak i Artur Barciś to para aktorów znana z telewizyjnych seriali. Popularni aktorzy bawili dożynkową publiczność prezentując osobno oraz w duecie piosenki, dialogi, skecze oparte na tekstach polskich satyryków. Wcielili się też w postacie, za które pokochała ich cała Polska, czyli Tadzia Norka i Karola Krawczyka z serialu „Miodowe lata” oraz popularnego serialu „Ranczo”, w którym aktorzy dali popis swojego kunsztu aktorskiego – Artur Barciś jako Czerepach, a Cezary Żak jako wójt Kozioł.
Zespól BIBI, czyli Damian i Dżeremi przyciągnęli młodych pod scenę. Wieczór był pod znakiem discco polo – grał i śpiewał zespół CORD, który wylansował kilka hitów: „Aniele mój”, „Tańcz tańcz”, „Guzik z tego”, „Wesele oj wesele” czy „Tańcz mi”.
Święto plonów zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Twist”
Dożynki w Fabiankach (2018)