Lubanie – Dożynki 2018. Chleb należy obdarzyć szacunkiem
Błogosławiony chleb ziemi czarnej./Wieczna miłość, wieczny cud – to słowa piosenki śpiewanej na dożynkach w Lubaniu. O chlebie, który pachnie kłosami zbóż, słońcem, wiatrem i deszczem a przede wszystkim pracą rąk rolnika i piekarza - przypominano w Lubaniu wielokrotnie.
Po mszy dziękczynnej odprawionej w kościele pw. Mikołaja Biskupa w Lubaniu przez współgospodarza dożynek parafialno-gminnych – proboszcza ks. kan. Mariana Jarosa, korowód dożynkowy przeszedł na pobliski stadion LPT.
Uroczystości dożynkowe, ku zdziwieniu wielu gości poprowadził Piotr Pręgowski, który jak się później okazało wystąpił w potrójnej roli – radnego województwa, konferansjera i oczywiście aktora, głównie znanego z roli Pietrka w serialu Ranczo. Jego program kabaretowo-muzyczny rozbawił i młodych i starszych.
Starostami dożynek byli rolnicy - Agata Olejnik z Tadzina i Krzysztof Rakowski z Kałęczynka.
Agata Olejnik wraz z mężem Markiem prowadzą w Tadzinie gospodarstwo rolne odziedziczone po jego rodzicach. Uprawiają zboża i kukurydzę przeznaczoną na paszę dla trzody chlewnej utrzymywanej w cyklu zamkniętym. Mają dwoje dzieci, syna Kacpra i córkę Aleksandrę.
Krzysztof Rakowski z Kałęczynka od 21 lat wraz żoną Honoratą prowadzi 35 hektarowe gospodarstwo rolne z produkcją roślinną i zwierzęcą. Grunty jego gospodarstwa położone są w dwóch gminach: Lubanie i Bądkowo. Rakowscy mają dwoje dzieci Wiktorię i Kacpra.
Niech ten dożynkowy bochen chleba stanie się symbolem pomyślności wszystkich mieszkańców gminy Lubanie – mówiła wójt Larysa Krzyżańska, odbierając chleb od starostów dożynek. Wraz z proboszczem parafii i starostami obdzieliła chlebem wszystkich uczestników lubańskiego święta plonów. Później okazałe wieńce i dary z pól, sadów i ogrodów przekazały delegacje wszystkich sołectw. Lubańskie koło pszczelarzy podarowało kosz ze słojami miodu, a ferma kóz „Agata” z Mikanowa „A” - kosz serów.
Wójt Larysa Krzyżańska w swoim przemówieniu wielokrotnie podkreślała trud pracy rolnika. Podsumowała też krótko działania samorządu gminnego w kończącej się kadencji.
- Efektem systematycznej, zgodnej czteroletniej pracy samorządu są m.in. zrealizowane inwestycje – mówiła wójt Larysa Krzyżańska - Świadczą o tym liczby: 23 odcinki nowych dróg asfaltowych w miejscowościach: Bodzia, Sarnówka, Tadzin, Lubanie, Kałęczynek, Kaźmierzewo, Ustronie, Zosin, Przywieczerzyn, Janowice, Zapomnianowo, Włoszyca, Kocia Górka, Probostwo Górne, Probostwo Dolne, Siutkówek. W ciągu ostatnich trzech lat pobudowaliśmy wraz ze starostwem powiatowym chodniki w Probostwie Dolnym, Gąbinku i Kucerzu oraz parking przy cmentarzu. Poprawiliśmy oświetlenie ulic poprzez montaż 30 lamp energetycznych oraz 52 lamp fotowoltaicznych. Bezpieczeństwo mieszkańców poprawiło się także dzięki postawionym znakom drogowym i 12 lustrom. W latach 2015-2018 inwestycje w ochronę przeciwpożarową stanowiły dla gminy priorytet. Doposażyliśmy wszystkie nasze jednostki OSP w nowoczesny sprzęt. Zadbaliśmy o włączenie OSP Janowice do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a z okazji 90-lecia OSP w Lubaniu dokonaliśmy przebudowy świetlicy i remizy tej jednostki. Szczególnie zależało mi, aby Jednostka OSP Janowice otrzymała nowy samochód. Marzenie to pomogła nam zrealizować Aneta Jędrzejewska, wicemarszałek sejmiku województwa, której dziękuję. Stawiamy na prawidłowy rozwój dzieci, a naszą sztandarową inwestycją jest nowe przedszkole samorządowe. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zakupiliśmy urządzenia i sprzęty dla oddziałów przedszkolnych działających przy szkołach podstawowych w Przywieczerzynie i w Ustroniu. Zakupiliśmy urządzenia na wyposażenie placu zabaw, wyposażenie kuchni, urządzenia do utrzymania czystości, meble do sal przedszkolnych, zabawki, pomoce dydaktyczne, artykuły plastyczne, sprzęt elektroniczny, dokonaliśmy remontu toalet. Każdego roku organizujemy dla dzieci w czasie wakacji różne formy wypoczynku. W tej kadencji powstały też świetlice w Bodzi i Kałęczynku Dbamy nie tylko o dzieci, ale również i o seniorów. Funkcjonuje u nas Uniwersytet Trzeciego Wieku – podkreślała wójt.
Przemawiali również licznie przybyli goście, m.in. senator Józef Łyczak, członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść oraz starosta włocławski Kazimierz Kaca.
- Kujawsko-pomorska wieś świętuje – miło się spotkać z rolnikami z gminy Lubanie i podziękować za waszą pracę – mówiła Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa. - Dziękuje za ciężki rok pracy, za spracowane ręce, za serce, które bije w rytm, który wyznacza ziemia - miejsce pracy rolnika. Dziękuję za wartości, jakie pielęgnujecie i z jakimi dzielicie się z nami. Województwo kujawsko-pomorskie jest dumne ze swoich rolników. Pani wójt mówiła, że w zgodzie żyje się lepiej – życzę wam wszystkim, aby ta zgoda towarzyszyła mieszkańcom gminy Lubanie zawsze.
Część artystyczną rozpoczął występ dzieci, podopiecznych w Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaniu - zespół folklorystyczny „Kujawy Nadwiślańskie” przedstawił dawne zabawy dzieci. Zespół prowadzi instruktor tańca Katarzyna Mrówczyńska, a kapelę Roman Kozicki.
W dalszej części publiczność bawił słynny Pietrek, czyli Piotr Pręgowski. Do tańca grał zespół Masters, a gwiazdą wieczoru był zespół Andre.
Przygotowano dużo atrakcyjnych zabaw dla dzieci, stoiska gastronomiczne i handlowe. Gminna Rada Kobiet z Lubania częstowała wszystkich chętnych darmowymi posiłkami.
(jp)
Lubanie – Dożynki 2018