Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Burmistrz Lubienia Kujawskiego otrzymał absolutorium jednogłośnie

32. sesja Rady Miejskiej w Lubieniu Kujawskim, mimo, że absolutoryjna była wyjątkowo krótka. Radni byli zgodni przy podejmowaniu wszystkich uchwał. Wszyscy też głosowali za udzieleniem burmistrzowi Markowi Wilińskiemu absolutorium z wykonania budżetu za 2017 rok. Były oklaski, kwiaty i podziękowania, nie tylko za wykonanie budżetu i wiele zrealizowanych inwestycji, ale za wspólną zgodną pracę.

Najważniejszym punktem 32. sesji Rady Miejskiej w Lubieniu Kujawskim był ten w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium z wykonania z budżetu za 2017 rok.  Podjęto też szereg innych uchwał, m.in.: w sprawach zmiany w budżecie gminy na 2018 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Lubień Kujawski na lata 2018 – 2025,  regulaminów wynagradzania oraz nagradzania nauczycieli, czy też w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Lubieniu Kujawskim za 2017 rok.

Na temat sprawozdania finansowego i wykonania budżetu za 2017 rok mówiła skarbnik gminy Wanda Mordzak oraz radny Jarosław Woźniak, przewodniczący Komisji rewizyjnej.  Dochody gminy w 2017 roku stanowiły kwotę ponad 36,5 mln zł, co jak wszyscy podkreślali na tak małą gminę jest kwotą dużą.  Wydatki zrealizowano w kwocie ponad 35,8 mln zł.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy wydała pozytywną opinię stwierdzając ostatecznie, że wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium burmistrzowi jest zasadny i zgodny z prawem.
Radni pytań nie mieli, więc przewodniczący rady miejskiej Marek Małachowski zarządził głosowanie. Wszyscy, jak jeden mąż głosowali za udzieleniem absolutorium burmistrzowi. Dopiero tuż po głosowaniu i oklaskach podjęto dyskusję.
- Jestem radnym przez wiele lat, i faktycznie tak szybko procedowanej sesji absolutoryjnej jeszcze nie było – mówił radny Mirosław Gawłowski przewodniczący Komisji budżetowo-gospodarczej. – Ktoś, kto jest niezorientowany mógłby odnieść wrażenie, że radni są bierni, a przecież tak nie jest. My bardzo intensywnie pracujemy na komisjach.  Wszystkie sprawy i wszystkie projekty uchwał wcześniej omawiane są szczegółowo na komisjach, to właśnie na nich przedstawiamy własne poglądy, nie zawsze zgodne, ale ostatecznie wypracowujemy wspólne stanowisko. To pozwala, że na sesji możemy już głosować bez ponownego dyskutowania na dany temat.  Jestem przekonany, że ta rada jest przykładem jak można pracować w zgodzie, kolokwialnie mówiąc „nie kopać się” i „nie ciągnąć sznurka w swoją stronę”, a przecież pamiętam, że nie zawsze w radzie miejskiej taka zgoda panowała.  Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni, ale to nas mobilizuje do lepszej pracy.
- Bezpośrednio do burmistrza i pani skarbnik - zwrócił się przewodniczący Marek Małachowski - my radni jesteśmy bardzo wymagający, często niecierpliwi, ale wy musicie się w tę cierpliwość uzbroić – mówił Małachowski. -Termomodernizacje szkół, modernizacja remizy w Kanibrodzie, oczyszczalnia ścieków w Kłóbce, kilometry dróg bitumicznych i asfaltowych to tylko niektóre z inwestycji - powiem krótko - tak trzymać!  -  Niektórzy mówią, że zadłużamy gminę, ale nie da się wziąć dotacji bez wkładu własnego, a na ten trzeba zaciągnąć kredyt. Pamiętam sytuację, kiedy radni bali się zaciągania kredytów i wtedy ważne inwestycje przepadły. Nasz kierunek jest dobry, bo kredyty przecież spłacamy, a inwestycje już widać - mówił przewodniczący. 
- Żeby być dobrym burmistrzem trzeba być dobrym, uczciwym, mądrym i kreatywnym człowiekiem, ale do tego trzeba mieć też dobry zespół do pracy, a my wszyscy radni z pewnością taki zespół dzisiaj tworzymy - mówi Jarosław Woźniak. – Życzę panu burmistrzowi i nam wszystkim, abyśmy mogli dalej pracować w takim samym składzie.  
Radny Jacek Kosmalski dziękował w imieniu druhów strażaków, mówił o zapewnieniu dużych środków na bezpieczeństwo, o inwestycjach w remizach w Kanibrodzie i Bilnie, zakupieniu samochodu dla Morzyc.  Janusz Zgliński, przewodniczący Komisji zdrowia i spraw socjalnych zwrócił uwagę na ważne dla społeczeństwa remonty ośrodków zdrowia w Lubieniu Kuj.  oraz w Kłóbce. Andrzej Matusiak, przewodniczący Komisji rolnictwa i ochrony środowiska twierdził, że wieś pięknieje – wystarczy popatrzyć na wyremontowane drogi, szkoły, świetlice. Elżbieta Wojciechowska, przewodnicząca Komisji oświaty, kultury i sportu podkreślała ważność inwestycji w oświacie, mówiła o szkołach, które po raz pierwszy od czasów PRL zostały gruntownie wyremontowane, o pracowni komputerowej, placach zabaw, dofinasowaniu zajęć dodatkowych dla uczniów. Najbardziej jednak podkreślała dobre porozumienie radnych i burmistrza, owocną pracę w grupie, która jest wielką wartością.
Przewodniczący Marek Małachowski, w imieniu radnych wręczył skarbnikowi Wandzie Mordzak i burmistrzowi Markowi Wilińskiemu kwiaty mówiąc, że ta drużyna dobrze gra.
Burmistrz Marek Wiliński dziękował radnym, sołtysom, pracownikom urzędu i spółek miejskich.  Wspomniał, że cztery lata temu wszyscy – radni i on zaczynali pracę w innej atmosferze, ale budujące jest to, że powstał dobry zespół, rozumiejący, na czym polega praca na rzecz gminy. 

32. sesja RM w Lubieniu Kuj.

 

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video