Firma CK Frost ze Śmiłowic szkoli producentów brokułów
Ponad 100 producentów brokułów uczestniczyło w szkoleniu zorganizowanym przez CK Frost, czyli chłodnię owoców i warzyw w Śmiłowicach specjalizującą się w mrożeniu brokułów, które są sztandarowym produktem firmy.
Produkcja brokułów jest opłacalna a zbyt zapewnia CK Frost ze Śmiłowic, ale pod warunkiem, że warzywo jest dobrej jakości. Żeby takie wyprodukować potrzebna jest specjalistyczna wiedza i umiejętności. Przekonali się o tym właściciele chłodni w Śmiłowicach, którzy w trosce o dobrą, jakość mrożonych warzyw, a tym samym o dobro ludzi, którzy je będą spożywać, co roku szkolą producentów brokułów.
Tegoroczne szkolenie odbyło się 23 lutego w Hotelu Podgrodzie, w gminie Kowal. Rolnicy wysłuchali wykładu dr inż. Beaty Studzińskiej na temat biologicznych środków ochrony roślin w uprawie brokułów. Wykładowczyni mówiła m.in. o użyźnianiu gleby, nawożeniu, zwalczaniu chwastów i szkodników.
- Warsztatem pracy rolnika jest gleba i taka, jaka ona jest takie będziemy mieć plony – mówiła Beata Studzińska. – Jeśli o glebę nie zadbamy to nie będzie ona rodzić oczekiwanych plonów. Do najważniejszych i naturalnych funkcji gleby należą funkcja produkcyjna, czyli wydawanie optymalnie wysokich plonów, funkcja przekształcania – zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe oraz funkcja rozkładu resztek roślinnych i zwierzęcych. Inne funkcje to samoregulacji i filtrowania. Ważne jest, aby środki chemiczne używane były świadomie, bowiem warzywa, także brokuły nie mogą zawierać pozostałości pestycydów.
O uprawie brokułów w kontekście racjonalnego nawożenia i agrotechniki mówił Włodzimierz Prus (ADOB). Zasady prawidłowego nawożenia brokułów przedstawił Wojciech Kopeć (Yara Poland). Dwa wykłady poświęcono rozsadom brokułów. Paweł Chałupnik (Grupa Mularski) mówił o wpływie profesjonalnej rozsady na wyrównanie plonów, a Klaudia Horlop (SAKATA) o tym jak dobrze samodzielnie przygotować rozsadę. Natomiast renomowane firmy nasienne: Syngenta, Seminis i SAKATA zaprezentowały odmiany oferowanych brokułów.
Podstawowy wniosek, jaki nasuwa się po wykładach jest jeden – jeśli chce się uprawiać lepiej, uzyskać wyższe plony i dobrze zarabiać na uprawie brokułów to trzeba wykorzystywać nowe technologie uprawy - mówili w kuluarach rolnicy, uczestnicy spotkania.
- Szkolenie skierowane było zarówno do początkujących producentów jak i tych doświadczonych już w uprawie tego warzywa – mówi Przemysław Ciesielski, wicedyrektor Firmy CK Frost ze Śmiłowic. – Jak co roku efektem spotkania z rolnikami będzie wydany przez nas biuletyn informacyjny. Przypomnimy w nim zagadnienia poruszane w wykładach oraz uzupełnimy wiedzę o najnowsze informacje, a wszystko po to, aby rolnicy mogli uzyskać jak najwyższe plony dobrej jakości. Biuletyn będzie dostępny w biurze naszej firmy.
Grażyna Bagińska z Kuźnic w gminie Choceń uprawia brokuły już siedem lat. O tym, jaką odmianę sadzić, jak o nią dbać dowiaduje się z corocznych szkoleń organizowanych przez firmę CK Frost.
- Mam nieduże gospodarstwo, bo tylko 2 ha, które uprawiamy rodzinie - mówi Grażyna Bagińska. - Brokuł sadzę na areale 70 arów, w dwóch turach w lipcu w odstępach 14 dniowych. Corocznie mam zakontraktowane 7 ton różyczki brokułu i zawsze dostarczamy do chłodni towar w pierwszej klasie.
Produkuję brokuł jesienny, w ubiegłym roku sadziliśmy odmianę Triton polecaną na rynek świeży jak również do przemysłu. Ta odmiana tworzy zwarte, ciemnozielone o atrakcyjnym kształcie róże. Sadziliśmy też odmianę Naxos odznaczającą się silnym wigorem i wzrostem i nie wytwarzającą bocznych odrostów.
Przemysław Durmowicz prowadzący gospodarstwo rodzinne w Grabkowie, w gminie Kowal zaczął uprawiać brokuły dopiero w ubiegłym roku, w tym zwiększy produkcję, jak mówi porcja wiedzy, którą otrzymał na spotkaniu z pewnością będzie przydatna i pomocna.
- Brokuł jest to warzywo, które wymaga wody, ale w ubiegłym roku podlewaliśmy uprawę tylko trzy razy i to wystarczyło – mówi Przemysław Durmowicz, rolnik po technikum rolniczym w Kowalu. - Zakontraktowaliśmy 150 ton różyczki brokułu. Z naszych wyliczeń wynika, że uprawa tego warzywa jest opłacalna, dlatego w tym roku zwiększamy produkcję do 15 hektarów. Uprawę rozłożymy po dwa lub trzy hektary z opóźnionym sadzeniem, wtedy nie będzie problemów ze zbiorem.
Rolnicy: Paweł Kierzkowski, Tomasz Rydecki, Jarosław Ciechalski i Łukasz Czerwiński - uczestnicy szkolenia mówią, że wiedza to podstawa. Uczymy się wielu nowych rzeczy np. o środkach ochrony roślin, o nowych odmianach brokułów … Tomasz Rydecki brokuły produkuje na 8 hektarach już od 5 lat. Jak mówi dzisiaj brokuł to jedyne warzywo, którego produkcja przynosi zysk. Natomiast Paweł Kierzkowski uzyskuje 10 ton różyczek brokułów z hektara.
Poza częścią konferencyjną, goście CK Frost mieli okazję w przerwie kawowej podyskutować o nowościach zaproponowanych na nowy sezon oraz wymienić się doświadczeniami.
Obecny na spotkaniu Roman Nowakowski, wójt gminy Choceń mówi, że firma CK Frost funkcjonująca od 2005 roku na dobre wpisała się w krajobraz gminy.
- CK Frost o dobra firma, która dba nie tylko o swoich dostawców, czego przykładem są szkolenia, jak to dzisiejsze, ale również nie zapomina o lokalnej społeczności – mówi wójt Roman Nowakowski. – Właściciele chłodni nie raz wsparli finansowo Ochotniczą Straż Pożarną w Śmiłowicach, a to tylko jeden z przykładów społecznej odpowiedzialności biznesu CK Frost.
Samo zdrowie w zielonych różyczkach
Polska jest znaczącym eksporterem brokułów, szczególnie mrożonek. Jednak na naszych stołach tego zielonego warzywa jest ciągle mało. Dlatego istotne jest edukowanie społeczeństwa w zakresie wytworzenia właściwych nawyków żywieniowych, uświadomienie m.in., że brokuły posiadają wyjątkowe właściwości zdrowotne. Firma CK Frost jest członkiem „Stowarzyszenia Promocji Brokuła” – polskiej organizacji wspierającej promocje tego warzywa w kraju, w tym jego produkcję i konsumpcję.
Brokuły chronią przed wrzodami żołądka, anemią a również rakiem. Szczególnie ważne są w żywieniu cukrzyków, bowiem regulują poziom cukru we krwi. Róże brokułu charakteryzują się wysoką zawartością białka, witamin, soli mineralnych oraz błonnika. Zawarty w nich sulforafan pobudza produkcję enzymów, które pomagają chronić naczynia krwionośne, zmniejszając ryzyko zawałów serca i udarów mózgu.
Jolanta Pijaczyńska