31 sesja Rady Powiatu we Włocławku. Samorządowcy o strefach ekonomicznych
Nieoczekiwanie do porządku obrad 31 sesji Rady Powiatu we Włocławku wprowadzono dodatkowo jeden punkt. Radni mieli przyjąć stanowisko popierające projekt rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii dotyczącego przynależności do strefy ekonomicznej.
Zanim rada przyjęła stanowisko w sprawie poparcia proponowanych zmian zawartych w projekcie rozporządzenia ministra technologii i przedsiębiorczości dotyczących przynależności terenów powiatu włocławskiego do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rozgorzała ponad trzygodzinna dyskusja. Brali w niej udział również burmistrzowie i wójtowie z powiatu uczestniczący w obradach rady powiatu.
W powiecie włocławskim obecnie działają dwie strefy gospodarcze w Brześciu Kujawskim - 470 hektarów i Lubieniu Kujawskim – 100 hektarów, trzecia ruszy wkrótce w Dąbrówce w gminie Kowal. Są one przypisane do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która ma siedzibę w Sopocie.
Utworzenie stref gospodarczych w powiecie jest dużym osiągnięciem gmin. Natomiast samorząd powiatu włocławskiego stara się wspierać te działania, ponieważ miejsca pracy, które tam powstają służą nie tylko mieszkańcom tych gmin, ale całemu powiatowi, w którym poziom bezrobocia jest nadal wysoki. Strefy te powinny być lokomotywą rozwoju całego powiatu, ale do tego potrzebne jest wsparcie specjalnej strefy ekonomicznej, a jak dotąd bywało Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna niewiele wniosła w rozwój terenów gospodarczych w powiecie.
Samorządowcy chcą, aby tereny gospodarcze w powiecie włocławskim podlegały pod Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Jednak nie wszyscy byli zgodni. Pieniądze lubią ciszę – mówili ci samorządowcy, którzy posiadają w gminach tereny inwestycyjne. Część radnych, a również przedstawicieli samorządów gminnych uważała, że decyzja należy do ministra, więc stanowisko rady wielkiego znaczenia nie ma, a współpracować będzie trzeba z każdą strefą, do której obszar powiatu włocławskiego zostanie przypisany.
Ostatecznie rada powiatu przyjęła 15 lutego 2018 roku stanowisko, w którym m.in.. zapisano: „Samorząd Powiatu Włocławskiego oraz władze samorządowe dziewięciu z trzynastu gmin (Baruchowo, Gmina Kowal, Kowal Miasto, Izbica Kujawska, Fabianki, Lubraniec, Lubien Kujawski, Choceń, Chodecz) wchodzących w skład powiatu włocławskiego pozytywnie odnoszą się do proponowanych zmian w zakresie obszaru pozostającego we właściwości łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
- Stanowisko to jest efektem wielu spotkań władz samorządów gminnych i powiatowego z Markiem Michalikiem, prezesem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w których uczestniczyłem, a niektóre z nich współorganizowałem – mówi starosta Kazimierz Kaca. – Uważamy, że przynależność do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie większą szansą dla powiatu włocławskiego i gmin na powstawanie nowych inwestycji tworzących miejsca pracy, aniżeli przynależność do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Chcę wyraźnie zaznaczyć, że poparcie przynależności do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w żadnej mierze nie oznacza podejmowania czy też popierania przez samorządy działające na terenie powiatu jakichkolwiek działań związanych ze zmianą granic administracyjnych naszego województwa.
Zarówno Powiat Włocławski jak i wszystkie gminy z terenu powiatu opowiadały się i opowiadają za terytorialną przynależnością do województwa kujawsko – pomorskiego. Na terenie naszego kraju jest wiele przypadków, że granice specjalnych stref ekonomicznych nie pokrywają się z granicami administracyjnymi województw.
Przyjęty porządek obrad 31. sesji składał się z 24. punktów. M.in. radni ustalili tryb udzielania i rozliczania dotacji dla szkół placówek, dla których Powiat Włocławski jest organem rejestrującym. Rada delegowała Tomasza Jezierskiego i Mariusza Bladoszewskiego do składu Wspólnej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Włocławek na prawach powiatu i Powiatu Włocławskiego. Przyjęła też sprawozdania z działalności komisji stałych rady za 2017 rok.
(jp)