Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

100. rocznica odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki w Chodczu (zdjęcia)

W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki i 100. rocznicę odsłonięcia  pomnika Kościuszki w  Chodczu  oraz w Dzień Patrona miejscowej szkoły, społeczność  miasta i gminy  świętowała. Uroczystości odbyły  się 15 października.

Rok 2017 jest  Rokiem Tadeusza Kościuszki, Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość . Uchwałę w tej sprawie podjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w  czerwcu  ubiegłego roku, w jej  uzasadnieniu  zapisano:  „Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość. Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki”

W Chodczu obchody Roku  Tadeusza Kościuszki zbiegły się z  100. rocznicą odsłonięcia  pomnika Kościuszki na placu  Kościuszki oraz Dniem Patrona Szkoły, bo  miejscowa szkoła podstawowa nosi jego imię.
Po mszy świętej w kościele p.w. św. Dominika w Chodczu  jej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Jarosław Grabczyński, burmistrz Chodcza i  Jan Łukasiewicz, prezes Bractwa Miłośników Ziemi Chodeckiej. Delegacje  złożyły wiązanki  kwiatów.
Usytuowany w centrum Chodcza pomnik  Tadeusza  Kościuszki został wzniesiony, jak wynika z wyrytych na nim napisów  15 października 1917 roku. Jednym z inicjatorów  jego budowy był Stanisław Boryssowicz,  ówczesny burmistrz Chodcza ( później prezydent Włocławka), który w czasie  obchodów 100-lecia śmierci Naczelnika Sił Zbrojnych, 15 października 1917 roku, po odsłonięciu pomnika wygłosił odczyt pod tytułem  „Kościuszko jako wojak i reformator”.
W marcu 1940 roku pomnik zburzyli przez Niemcy. Po wojnie został odbudowany i odsłonięty 1 maja 1945 roku.  Dzisiejszy  wygląd  obelisku z  podobizną Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej i  z napisami informacyjnymi wyrytymi na trzech kamiennych  blokach pochodzi z 2009 roku. 

Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Chodczu oraz Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Chodczu  przedstawiła montaż słowno-muzyczny.

Na zakończenie uroczystości, jej uczestnicy  stanęli pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki  do pamiątkowego  zdjęcia. 

100. rocznica odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki w Chodczu

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video