Dwór w Smólsku w programie telewizyjnym
24 września o godzinie 16.00, na antenie TVP1 będzie można obejrzeć dziewiętnastowieczny pałac w Smólsku, gmina Włocławek, który w roku 1985 został wpisany do ogólnopolskiego rejestru zabytków.
Trudno będzie sprawiedliwie oddać urodę tego miejsca słowem pisanym. Niewątpliwie najlepiej zrobiłby to Mickiewicz. Zapewnić jednak możemy, iż jest tak pięknie jak w Soplicowie.
Pierwszym właścicielem osady, był Borsza herbu Pomian, a kolejnymi właścicielami majątku, byli: Smólscy, Lasoccy, Kaznowscy i Dąmbscy. Wiemy już, że tym ostatnim zawdzięcza się pierwszą drewnianą siedzibę ziemiańską we wsi, natomiast budowę obecnego pałacu – Sokołowskim. W 1701 roku Dąmbski sprzedał posiadłość Franciszkowi Magnuskiemu, kanonikowi włocławskiemu i poznańskiemu. Przed rokiem 1745 jego córka wstąpiła w związek małżeński z Wojciechem Sokołowskim. Na skutek tego małżeństwa na około 100 lat rodzina Sokołowskich zamieszkała w Smólsku. Z kolei córka Jana Kantego Sokołowskiego wyszła za mąż za Prota Piotra Mielęckiego, który w 1842 roku formalnie kupił Smólsk. W czasie bitwy toczonej pod Włocławkiem, podczas I wojny światowej, w pałacu wybuchł pożar, który uszkodził zewnętrzne mury budowli. Tu dowiedzieć się można, iż nowe otynkowanie było znacznie skromniejsze – naprawdę trudno to sobie wyobrazić. W 1917 roku posiadłość kupili Olszowscy i to oni przywrócili Smólskowi świetność. Niestety podczas II wojny światowej majątek w Smólsku został przejęty w zarząd niemiecki, a w 1945 roku obrabowany przez niemieckich, a potem radzieckich żołnierzy. Dalej ziemie Smólska zostały przejęte przez Skarb Państwa. W 1956 roku działała tam szkoła podstawowa.
Siedząc w jadalni można rozmyślać o tym, jak spędzano tu czas.
„Różne też były dla dam i mężczyzn potrawy:
Tu roznoszono tace z całą służbą kawy,
Tace ogromne, w kwiaty ślicznie malowane,
Na nich kurzące wonnie imbryki blaszane
I z porcelany saskiej złote filiżanki;
Przy każdej garnuszeczek mały do śmietanki.
Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju”.
Znów wracamy do Mickiewicza, ale sądzimy, że tak właśnie było. Obiecać można, że „brama wciąż otwarta i przechodniom ogłasza, że gościna i wszystkich w gościnę zaprasza.”
Namiastkę tej gościnności będziecie mogli Państwo zobaczyć 24 września o godzinie 16.00, na antenie TVP1. Mieliśmy bowiem tę przyjemność gościć Artura Moroza, gospodarza nowego programu kulinarnego. Właśnie w tym wyjątkowym miejscu, przez dwa dni, trwały prace nad jego pierwszym odcinkiem, do którego obejrzenia serdecznie Państwa zachęcam.
Przyjedź z wizytą do dworu polskiego. Daj się zaprosić na niezwykle interesującą lekcję historii, obrazującą narodowe dzieje, opowiadającą o tworzeniu się polskiego dziedzictwa. Poczuj jego specyficzny nastrój i ziemiańską atmosferę. Daj się oczarować wyjątkowemu krajobrazowi kujawskich pól i łąk oraz parku bogatego w starodrzew.
Przyjedź do Smólska, wsi, o której pierwsze wzmianki sięgają roku 1250.
Przyjedź do dziewiętnastowiecznego pałacu w Smólsku, który w roku 1985 został wpisany do ogólnopolskiego rejestru zabytków.
Anna Baczyńska