Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Boniewo - 78. rocznica bitwy pod Szczytnem (zdjęcia)

Pamięć żołnierzy Armii Pomorze walczących w kampanii wrześniowej 1939 roku na Kujawach, a wśród niech żołnierzy 61 Pułku Piechoty i 86 Batalionu Specjalnego „Nakło” z 15DP, którzy w dniach 11- 12 września 1939 r. walczyli pod Szczytnem uczczono w Boniewie.

Rano, 16 września br. uczestnicy  pierwszego  Biegu Pamięci  złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową w Szczytnie, a później pobiegli 10-kilometrową do mety w Boniewie, gdzie czekały na nich puchary i medale. 

 Główna uroczystość upamiętniająca bohaterskich żołnierzy, którzy walczyli pod Szczytnem rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Boniewie koncelebrowaną przez ks. prałata proboszcza Mirosława Michalaka  oraz ks. dr  Mieczysława Łaszczyka – proboszcza parafii pw. św. Idziego w Choceniu i  ks. Józefa Waszaka.Poświęcono też pamiątkowe tablice ustawione przy kościele.

Po mszy, w strugach deszczu, wszyscy jej uczestnicy udali się na pobliski cmentarz.  Apel Pamięci odczytał  mjr Stanisław Dykowski – zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień we Włocławku. Kompania honorowa z Torunia oddała salwę.  Delegacje gmin, szkół,harcerzy, mundurowych i instytucji  złożyły pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Zapalono znicze.

- Bitwa pod Szczytnem miała  bardzo duże znaczenie w kampanii wrześniowej 1939 r., chociaż przez długie lata była mało znana – mówi Marek Klimkiewicz, wójt gminy Boniewo, jeden z organizatorów uroczystości, obok Romana Nowakowskiego – wójta gminy Choceń i starosty Kazimierza Kacy.  - Efektem tych krwawych walk było uniemożliwienie wojskom niemieckim wyjścia na tyły polskich oddziałów atakujących nad Bzurą, co się udało. Niestety, na polach pod Szczytnem zginęło łącznie 130 żołnierzy polskich. Myślę, że ks. Jarosław Włodarz, który dokładnie opisał przebieg bitwy byłby z nas dumny, bowiem po 78 latach od tego wydarzenia wreszcie żołnierze pochowani na naszym boniewskim cmentarzu usłyszeli Apel Pamięci i salwę honorową na ich cześć. To były bardzo wzruszające chwile.

Przypomniano, że rekonstrukcja historycznej bitwy 61 pułku piechoty z okresu Wojny Obronnej 1939 r.  odbyła się w Szczytnie dziesięć lat temu, 8 września 2007 r. Wiele osób wskazywało, że  rekonstrukcję należy  powtórzyć.

Uroczystości w Boniewie zakończyły się wspaniałym koncertem Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy pod batutą drugiego kapelmistrza por. Mariusza Żelazka.

Organizatorami przedsięwzięcia były dwie gminy - Boniewo i Choceń oraz Starostwo Powiatowe we Włocławku. Natomiast bieg, na który stawili się biegacze nie tylko z powiatu włocławskiego, ale także z Warszawy, Szczecina, Torunia, Włocławka - przygotowali: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Boniewo, Gmina Boniewo, Gmina Choceń, Powiat Włocławski, Zespół Szkół w Boniewie, Hufiec ZHP Włocławek – Powiat, Ochotnicza Straż Pożarna w Boniewie, Ochotnicza Straż Pożarna w Choceniu.

Zdjęcia - I Bieg Pamięci w Boniewie - fot Tomasz Nieznański; 78 rocznica bitwy pod Szczytnem - fot Jolanta Pijaczyńska

 

Boniewo - 78. rocznica bitwy pod Szczytnem

I Bieg Pamięci w Boniewie

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 176

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video