Dożynki w Śmiłowicach (2017) - zdjęcia
Pachnące chleby są nagrodą za ciężką pracę i znojny trud. Tymi słowami rozpoczęły się, w parku w Śmiłowicach dożynki gminno-parafialne gminy Choceń.
Korowód dożynkowy prowadziła orkiestra OSP Śmiłowice wraz z mażoretkami, a za nimi szły delegacje z wieńcami przygotowanymi przez sołectwa: Nakonowo Stare, Lutobórz Olganowo, Wichrowice, Śmiłowice oraz KGW Niezapominajka, Zespół Śmiłowiónki i Gminę Choceń. Gospodarzem dożynek był Roman Nowakowski, wójt gminy Choceń. Zaszczytną rolę starostów pełnili Jolanta Bącela i Grzegorz Szulczewski.
Uroczystą mszę św. polową odprawili ks. Krystian Michalak, proboszcz parafii p.w. św. Bartłomieja w Śmiłowicach i ks. Tomasz Król - proboszcz parafii p.w. św. Antoniego w Czerniewicach.
Starościna dożynek Jolanta Bącela jest mężatką, ma 4 synów: Michał 35 lat, bliźniaki Piotr i Paweł w wieku 34 lat, Arek 26 lat. Jest babcią 4-letniej Majki i 3-miesięcznego Wojtka. Mieszka wraz z mężem Jerzym i rodziną w Bodzanówku. Prowadzi wspólnie z mężem oraz najstarszym synem Michałem gospodarstwo o łącznej powierzchni 55 ha. Zajmują się hodowlą bydła mlecznego, opasów, a także produkcją zbóż, rzepaku, buraków i kukurydzy. Jeszcze niedawno gospodarstwo Bącelów zajmowało 10 miejsce pod względem wydajności w produkcji mleka w województwie.
Starosta dożynek Grzegorz Szulczewski mieszka wraz z żoną Bogumiłą i rodziną w Skibicach. Ma 19-letniego syna Krystiana i córkę Patrycję w wieku 12 lat. Szulczewski wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 50 ha, w którym uprawiane są głównie warzywa – seler, papryka, pomidory, marchew, pietruszka, kapusta pekińska, buraczki, a także pszenica. Rozpoczynał gospodarowanie od 4 ha otrzymanych od rodziców. Jest największym w powiecie producentem rabarbaru, który uprawia na 15 ha. Gospodarstwo osiąga bardzo wysoką wydajność, a w sezonie wielu ludzi znajduje tu zatrudnienie. Został odznaczony medalem za zasługi dla rolnictwa w 2014 roku.
- Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pól. Uszanuj go i gospodaruj nim tak, żeby go nikomu, tak na wsi, jak i w mieście nigdy nie zabrakło – mówili starostowie dożynek przekazując chleb wójtowi.
Świeżym chlebem poczęstowano licznie zebranych gości, wśród których byli: Józef Pawłowski przewodniczący rady gminy wraz z radnymi, wicestarosta Marek Jaskulski, radni powiatu włocławskiego, przedstawiciele wielu instytucji i firm.
11 rolników z gminy Choceń , którzy wzorowo prowadzą swoje gospodarstwa otrzymało honorową odznakę „Zasłużony dla rolnictwa”, wręczył je wójt Roman Nowakowski. Odznaczeni to: Grzegorz Kaźmierczak, Jarosław Pawlak, Teresa Cichowicz, Piotr Szczech, Krzysztof Nowakowski, Karina Grzybowska, Tadeusz Pawlicki, Tomasz Szumiński, Jan Leszczyński, Krzysztof Jasiński i Wojciech Garlicki.
W konkursie wieńców dożynkowych pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno sołectwa: Śmiłowice, Wichrowice i Nakonowo Stare.
Można było obejrzeć występy artystyczne: Młodzieżowej orkiestry dętej w Śmiłowicach, uczniów ze szkoły podstawowej w Śmiłowicach, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska, Zespołu Śmiłowiónki i „Wpół do bluesa”.
Gwiazdą wieczoru był MARKUS na stałe mieszkający w Chicago. Uważany jest za znakomitego i bardzo szybko rozwijającego się pianistę i wokalistę. Jego zespół gra i śpiewa w amerykańskich piano bars. Często występuje jako muzyk sesyjny z artystami z Europy.
Dożynki zakończyły się zabawą z zespołem Rytmiks”.
Dożynki w Śmiłowicach (2017)