Benefis Urszuli i Bogdana Lisowskich z Kłóbki (zdjęcia)
Młodzi nauczyciele Urszula i Bogdan Lisowscy przyjechali do Kłóbki w 1967 roku. Od tego czasu, jak z bicza strzelił, minęło już 50 lat. Aby uczcić ich długoletnią pracę dydaktyczną, wychowawczą, społeczną i artystyczną członkowie Towarzystwa Miłośników Kłóbki zorganizowali im benefis.
Sala szkoły podstawowej w Kłóbce była wypełniona po brzegi gośćmi, którzy przyjechali tu z różnych stron kraju, aby nie tylko złożyć dostojnym jubilatom życzenia, ale także dla nich zagrać zaśpiewać, recytować wiersze, a także zwyczajnie podziękować za ich wielowymiarową twórczość, którą budowali, cegiełka po cegiełce, a która służy ludziom. Byli tu ci, którzy na swojej drodze spotkali Urszulę i Bogdana Lisowskich, uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele instytucji kultury, głównie z Włocławka, Radziejowa, Aleksandrowa Kuj.
Kłóbka, wieś którą ukochali Lisowscy, i w której mieszkają od 50 lat ma bogatą historię. W XIX i XX w. (aż do 1945 r.) należała do Orpiszewskich, którzy na trwałe zapisali się na kartach historii. Tutaj żyli: Ludwik Orpiszewski (1810-1875), „belwederczyk”, literat, działacz polityczny, współpracownik ks. Adama Czartoryskiego oraz Ignacy Orpiszewski (1811-1882) uczestnik powstania A. Zawiszy w 1833 r., sybirak, autor literackich listów z wygnania, także Lucjan Orpiszewski (1815-1878), powstaniec styczniowy. Żoną Władysława Orpiszewskiego była muza Fryderyka Chopina i Juliusza Słowackiego – Maria Wodzińska (1819 -1896), która ostatnie lata spędziła w Kłóbce. Dzisiaj wieś znana jest z istniejącego tam od 1993 r. Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego.
Lisowscy też zapisują karty historii. Bogdan Lisowski to utalentowany poeta i muzyk popularyzujący walory kulturowe swojej wsi położonej na Szlaku Chopinowskim , często zwanej Perłą Kujaw. Wraz z żoną Urszulą, która w latach 1991 -1997 była dyrektorem 8-klasowej podstawówki w Kłóbce, prowadzą zespół folklorystyczny „Marynia”, na potrzeby którego piszą scenariusze, a pan Bogdan piosenki i wiersze.
Są założycielami zespołu folklorystycznego „Marynia" (1983 rok) oraz Towarzystwa Miłośników Kłóbki imienia Marii Wodzińskiej Orpiszewskiej (2009 r.). Kultywują tradycje związane z muzyką ludową oraz historią Kujaw.
(jp)
Więcej w kolejnym wydaniu gazety Tu i Teraz (25 września)
Benefis Urszuli i Bogdana Lisowskich z Kłóbki