Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Święto Wojska Polskiego w Mikorzynie, gmina Lubanie

Urząd Gminy Lubanie i rada gminy co roku, w Święto Wojska Polskiego  obchodzone 15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej organizuje uroczystości w Mikorzynie, tak było i w tym roku.

- Po  mszy świętej odprawionej w kościele z Lubaniu  spotykamy się w Mikorzynie  –  mówi Larysa Krzyżańska wójt gminy Lubanie. -  W sierpniu 1920 r. toczyła się wojna polsko-bolszewicka,  a na odcinku dolnej Wisły pomiędzy Bobrownikami, a Mikorzynem  w wyniku działań wojennych zginęli ludzie walczący o wolność Polski. Chcemy oddać im hołd. W Mikorzynie znajduje się symboliczny grób porucznika marynarki Jerzego Pieszkańskiego, dowódcy statku „Moniuszko”, który transportował amunicję dla obrońców Twierdzy Modlin.

Przywołane wydarzenia wojenne miały miejsce 14 sierpnia 1920 roku w okolicach Bobrownik Mikorzyna i Nieszawy.  Rosjanie zorganizowali zasadzkę na przepływające Wisłą transporty zaopatrzenia. Ofiarą padł prywatny holownik „Lubecki”, który został zdobyty, a załogę wzięto do niewoli. 
Statek uzbrojony ORP „Moniuszko” z III Dywizjonu Flotylli Wiślanej, który płynął z kierunku Torunia, na wysokości zamku w Bobrownikach i Mikorzyna zaatakował rosyjską przeprawę przez Wisłę, został ostrzelany przez oddział sowiecki z III Korpusu Konnego Gaj- Chana. Pociski z broni maszynowej uszkodziły statek poniżej linii wody. Zabity został Antoni Mizera, cywilny kapitan statku. Wtedy dwudziestoletni dowódca ppor. mar. Jerzy Pieszkański skierował statek na przeciwległy brzeg, gdzie rozładowano amunicję i ewakuowano załogę, która na brzegu rzeki dalej kontynuowała ostrzał wroga. Podporucznik Jerzy Pieszkański zmarł w wyniku odniesionych ran. Pośmiertnie został awansowany do stopnia porucznika marynarki i odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy.

Groby kapitana Antoniego Mizery i porucznika Jerzego Pieszkańskiego  znajdują się na cmentarzu komunalnym we Włocławku przy ulicy Chopina w Kraterze Obrońców Wisły (kwatera 84). Mogiłę Jerzego Pieszkańskiego otaczają cztery potężne kotwice połączone łańcuchami.  Na płycie nagrobnej m.in. czytamy „NIGDY NIE WIDZIAŁEM MATKI OJCZYZNY. PRZYWĘDROWAŁEM DO NIEJ I SPEŁNIŁEM SWÓJ TWARDY DŁUG POLAKA”. Na płycie wyryto miejsce i rok urodzenia i zgonu. Jerzy Pieszkański urodził się w Ustiużnie, w Guberni Nowogrodzkiej w 1900 r. jako syn Edwarda, generała-majora floty rosyjskiej. Do Polski przybył w 1918 r. Pełnił służbę w Polskiej Marynarce Wojennej we Flotylli Wiślanej.  Zmarł mając 20 lat.
Napisy na płycie nagrobnej kapitana Antoniego Mizery zatarły się i trudno je odczytać.

Na symbolicznym grobie porucznika Pieszkańskiego, liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Oprawę artystyczną  tegorocznych  uroczystości  Święta  Wojska Polskiego w  Mikorzynie przygotował  Zespół Borowianki, a  poczęstunek dla uczestników wydarzenia  panie z  Koła Gospodyń Wiejskich z Kucerza.

Święto Wojska Polskiego w Mikorzynie, gmina Lubanie (2017)

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 168

Gazeta Aleksandrowska nr 207

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video