KGW w Rakutowie ma 55 lat
Spotkały się tuż przed Dniem Kobiet ale święto pań nie było jedynym powodem, dla którego świetlica w Rakutowie w gminie Kowal wypełniła się po brzegi. Drugim bardzo ważnym powodem było 55lecie istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Rakutowie.
Z okazji jubileuszu KGW w Rakutowie, oraz zbliżającego się dnia Kobiet wójt Stanisław Adamczyk i przewodniczący Rady Gminy Kowal Edward Dominikowski przybyli na spotkanie z paniami z bukietami kwiatów. Sześciu paniom wójt przyznał medale.
Medal pamiątkowy wybity z okazji 25-lecia gminy Kowal otrzymały zasłużone dla gminy: Zofia Gontarek – założycielka KGW w Rakutowie, Antonina Tomczak - wieloletnia przewodnicząca, Antonina Osmałek – wieloletnia skarbniczka oraz Krystyna Kwiatkowska, Teresa Seroczyńska i Krystyna Majewska –wieloletnie członkinie KGW w Rakutowie.
Koło Gospodyń Wiejskich w Rakutowie zostało założone i zarejestrowane w Powiatowym Związku Kółek Rolniczych przez Zofię Gontarek 15 lutego 1962 roku. Liczyło wtedy 18 członkiń.
Pierwszy zarząd koła stanowiły: Zofia Gontarek – przewodnicząca, Teresa Seroczyńska – zastępczyni przewodniczącej, Janina Szuman – sekretarka, Salomea Gontarek – skarbnik, Teresa Kozakowska i Janina Strzelecka - członkinie. Zarząd zmieniał się niejednokrotnie, ale Zofia Gontarek pozostała przewodniczącą ponad 10 lat. W 1984 roku koło liczyło ponad 80 członkiń.
Zarząd organizował wiele kursów m.in. sanitarnych, upraw warzyw, kulinarnych, kosmetycznych, dziewiarskich a również spotkań z lekarzami i lekarzami weterynarii. Członkinie KGW w Rakutowie należały do PCK i były dawczyniami krwi. Zarząd sprowadzał dla swoich członkiń sadzonki drzewek owocowych, krzewów ozdobnych, grzybnie pieczarek i boczniaków. Dzięki staraniom zarządu zainstalowano członkiniom kuchenki gazowe i zapewniono dostawy gazu.
Koło w Rakutowie podejmowało wiele inicjatyw, m.in. urządzało podczas żniw tzw. dziecińce, organizowało wycieczki, teatrzyki, imprezy okolicznościowe.
55-letnia działalność KGW w Rakutowie to czasy powojenne, ale jak mówi Zofia Gontarek we wsi działało koło, które założono prawdopodobnie na przełomie 1932/1933 roku. Dowodem na istnienie tego koła jest zachowany ręcznie wyszywany sztandar strażacki z 1932 roku, na którym odnotowano, że miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich podarowało datek na jego wykonanie.
Więcej – w kolejnym wydaniu gazety „Tu i Teraz”
Fot. Jolanta Pijaczyńska i Sławomir Terpiński