Izbica Kujawska. W hołdzie powstańcom
W niedzielę 12 lutego br. mieszkańcy Kujaw wschodnich uczcili 154. rocznicę Powstania Styczniowego. Najpierw była msza w zabytkowym, drewnianym kościele w Modzerowie, a potem kontynuowano uroczystości pod pomnikiem w Lucynowie, gdzie rozegrała się bitwa pod Cieplinami. Pierwsza bitwa w Powstaniu Styczniowym na Kujawach.
To już piąta z kolei uroczystość rocznicowa, której inicjatorem był poseł Łukasz Zbonikowski, organizowana przez ks. proboszcza Marka Kasiorkiewicza i parafię modzerowską, przy współudziale władz samorządowych Izbicy Kujawskiej i Babiaka. W uroczystościach wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy z powiatu włocławskiego, Izbicy Kuj., Babiaka, Kłodawy i Przedcza, nauczyciele szkół z terenu gminy Izbica Kuj. i parafianie.
Zgromadzonych przywitał ks. Marek Kasiorkiewicz, proboszcz parafii pw. Św. Stanisława BM w Modzerowie. Odczyt historyczny wygłosił Marek Dorabiała, burmistrz Izbicy Kuj., były nauczyciel. Prelegent zwrócił uwagę na obecność nauczycieli wśród walczących w bitwie 10 lutego 1863 r. pod Cieplinami. Podkreślił, że najważniejszym źródłem wiedzy o tej bitwie jest relacja jej uczestnika Bolesława Anca, nauczyciela z Włocławka. Odczyt historyczny – z którym czytelnicy „Tu i Teraz” mogą się zapoznać w numerze lutowym– przygotował Krzysztof Dorcz, plastyk i wydawca od lat zajmujący się tematyką powstańczą. Mszę celebrował ks. Marek Kasiorkiewicz, który wygłosił pouczającą homilię.
Po mszy głos zabrali uczestnicy uroczystości: Łukasz Zbonikowski – poseł na Sejm RP, Zbigniew Sosnowski – poseł na Sejm RP, Iwona Michałek – Poseł na Sejm RP, Sławomir Kopyść – członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, Marek Jaskulski – wicestarosta włocławski, Wojciech Chojnowski – wójt Babiaka, Marek Dorabiała – burmistrz Izbicy Kuj. W wystąpieniach dominowały głosy o dziedzictwie Powstania Styczniowego i o potrzebie utrwalania pamięci historycznej. Wiązanki kwiatów, które na ręce proboszcza w Modzerowie trafiły od burmistrza Izbicy Kujawskiej były wyrazem wielkiej wdzięczności za trud związany z organizacją i kontynuacją tych uroczystości.
Druga część uroczystości odbyła się w oddalonym o 5 km od Modzerowa Lucynowie. Przy pomniku powstańców z 1863 r., wybudowanym w 1983 r. przez gminę Babiak wystąpił wójt Wojciech Chojnowski. Następnie odmówiono modlitwę za zmarłych. Delegacje złożyły kwiaty, zapalono również znicze. Na koniec podsumowano i nagrodzono 14 uczestników I Biegu Powstania Styczniowego na Kujawach, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Idea Młodych” z Izbicy Kujawskiej.
Przemysław Nowicki
Fot: Przemysław Kędzierski, Szymon Wasielewski