Młodzież z ZS w Lubrańcu Marysinie u podnóża Olimpu
Na początku listopada kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół w Lubrańcu Marysinie miała możliwość skorzystania z zagranicznych praktyk organizowanych w ramach programu Erasmus +.
W czwartek 3 listopada 2016 roku młodzież klasy II Technikum Ekonomicznego wraz z opiekunami, Marzeną Szymańską i Adamem Kapelińskim, wyruszyła w drogę do greckiego miasta Olympiaki Akti (Olipia Beach), usytuowanego u podnóża Góry Olimp. Po długiej, trwającej ponad trzydzieści godzin, podróży uczestnicy wyjazdu zostali zakwaterowani w hotelu Dias. Nareszcie można było odpocząć, a później pobawić się na dyskotece – pierwszej, ale nie ostatniej w czasie pobytu. Niedziela poświęcona była na zapoznanie się z pobliskim miasteczkiem Paralia Katerinis, do którego grupa ruszyła na spacer. Po drodze uczestnicy praktyk mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób pozyskuje się sól z morza. Największą atrakcją tego dnia było uczestnictwo w połowie małży. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć farmę, na której hoduje się te mięczaki, płynąć kutrem a potem oczywiście skosztować zarówno świeżych jak i gotowanych małży. W kolejnych dniach młodzież odwiedziła firmy produkujące oliwę, zajmujących się przygotowaniem do sprzedaży ryżu i kiwi, wytwórnię pasz oraz płyt meblowych. We wszystkich tych miejscach uczniowie poznawali zasady marketingu, procedury eksportu towarów, mogli zaznajomić się z obowiązującymi w Grecji zasadami rynku. Program praktyk obejmował również spotkanie ze specjalistą od greckich podatków oraz zajęcia z ekonomii. Wizyta w instytucji zrzeszającej 10,5 tys. przedsiębiorstw, której celem jest pomoc w zakresie prowadzenia firm pozwoliła naszym praktykantom na porównanie polskich i greckich standardów wspierania podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
Wyjazd do Grecji obejmował również elementy turystyczne. Do najważniejszych atrakcji w tym zakresie należało zwiedzanie Salonik oraz klasztorów Meteory. Meteory to grupa prawosławnych klasztorów (monastyrów), wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Nazwa Metéora dosłownie oznacza „skały zawieszone w powietrzu” – pobyt w tym miejscu utwierdza w przekonaniu, że nie jest to nazwa na wyrost. Po drodze do Meteorów grupa odwiedziła pracownię ikon. Ciekawym przeżyciem była również wizyta w greckiej szkole. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda codzienność ich zagranicznych rówieśników. Wizyta w wiosce zielarskiej, spacer u podnóży Góry Olimp czy zwiedzanie Muzeum Marynistycznego to kolejne atrakcje, o których nie sposób zapomnieć. Pobyt w Grecji przypadł w czasie, kiedy w Polsce obchodzone było Święto Niepodległości. Uroczystość ta również została uczczona przez uczestników wyjazdu. Przy polskiej fladze odśpiewano hymn narodowy oraz wysłuchano nagrania przemówienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dwutygodniowy pobyt na praktykach w Grecji łączył w sobie zarówno elementy dydaktyczne jak i rekreacyjne. Codzienne spacery po plaży oraz wspólne gry i dyskoteki na pewno przyczyniły się do tworzenia więzi między uczestnikami wyjazdu. Konieczność porozumiewania się w obcym języku mobilizowała naszych uczniów do wykorzystywania posiadanej wiedzy z języka angielskiego. Zwiedzanie greckich firm i przedsiębiorstw pozwoliło zobaczyć, jak w praktyce wyglądają działania z zakresu ekonomii czy marketingu, o których młodzież uczy się siedząc w szkolnych ławkach. Mamy nadzieję, że poza wiedzą i umiejętnościami uczestnicy wyjazdu przywieźli ze sobą do kraju miłe wspomnienia i przeżycia, którymi dzielić się będą z swoimi bliskimi jeszcze przez długi czas.
Agnieszka Rewers
Młodzież z ZS w Lubrańcu Marysinie w Grecji