Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

W 100 rocznicę urodzin Jerzego Pietrkiewicza w Fabiankach

W ramach Wojewódzkich Obchodów 100. rocznicy urodzin Jerzego Pietkiewicza 10 października  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Fabiankach otwarta została wystawa poświęcona życiu i twórczości Jerzego Pietrkiewicza. Później w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jerzego Pietrkiewicza w Fabiankach zorganizowano uroczystość dedykowaną patronowi szkoły.

Biblioteka w Fabiankach mieści się w miejscu szczególnym dla Jerzego Pietrkiewicza, jest to budynek w którym urodził się 29 września 1916 r. i mieszkał jako dziecko.  Ojciec Jan był wtedy pisarzem (sekretarzem)  gminy Fabianki. Pietrkiewicz w latach 1927-1934 uczęszczał do szkoły powszechnej w Fabiankach, później do Gimnazjum im. Jana Długosza we Włocławku. Stracił wcześnie rodziców, matka Antonina z domu Politowska zmarła w 1930 roku, a rok później zmarł jego ojciec. Studiował w Warszawie. Był związany z grupą warszawskich pisarzy pochodzących ze środowisk wiejskich - „autentystów”. Publikował w pismach „Kuźnia Młodych”, „Okolica Poetów”, „Prosto z Mostu”. W 1939 r. opuścił kraj i przez Rumunię oraz Francję udał się na emigrację do Wielkiej Brytanii. Tu ukończył uniwersytet w St. Andrews. Doktorat z anglistyki uzyskał w 1947 r. na londyńskim King’s College. W latach 1950-1979 był profesorem i kierownikiem Departamentu Języków i Literatur Słowiańskich na Uniwersytecie Londyńskim, gdzie wykładał literaturę polską.
- Profesor Jerzy Pietrkiewicz przez 11 ostatnich lat życia utrzymywał z nami kontakt – mówi Maria Drzewiecka, kierownik Gminnej Biblioteki w Fabiankach. - Był człowiekiem zawsze uśmiechniętym, życzliwym, otwartym. Profesor odwiedzał Fabianki i ziemię dobrzyńską, był naszym gościem. Biblioteka zgromadziła wiele materiałów  z jego życia i twórczości. Profesorowi zależało, aby w miejscu jego urodzenia i dzieciństwa było jak najwięcej informacji o nim.  Przysyłał listy do biblioteki, dołączał do nich książki i czasopisma. W bibliotece jest też cenny dar – biurko z londyńskiego mieszkania Jerzego Pietrkiewicza.
Uczniowie ze szkoły podstawowej noszącej imię pisarza i poety pod kierunkiem nauczycieli przygotowali program dedykowany patronowi szkoły. Recytowali wiersze patrona szkoły, śpiewali piosenki. Oczywiście nie zabrakło utworu „O Sójce, która chciała zobaczyć różowe zorze”, do którego po latach Pietrkiewicz napisał inne zakończenie, dedykowane fabiańskim dzieciom. 
Gościem honorowym uroczystości był siostrzeniec profesora Pietrkiewicza - Wojciech Galicki z żoną, przybyli również: Zbigniew  Słomski - wójt Gminy Fabianki, dr Adam Wróbel - prof. nadzw. Studium Języka Polskiego i Kultury w Kujawskiej Szkole Wyższej  we Włocławku, dr hab. Mirosław Supruniuk - kierownik Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu,  Andrzej Mazur – dyrektor kancelarii Sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, Marek Migdał – kierownik Gminnego Zespołu Oświaty, Maria Drzewiecka  – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Fabiankach, radni gminy, absolwenci szkoły.
- Obchodzimy nie tylko 100 rocznicę urodzin Jerzego Pietrkiewicza,  ale również 18-tą rocznicę nadania Szkole Podstawowej w Fabiankach imienia Jerzego Pietrkiewicza – mówi Marzena Baranowicz, dyrektor szkoły. - Nie był to wybór przypadkowy, poprzedził go długi  proces poszukiwania, analizowania, rozpatrywania wielu kandydatur. Wybrano poetę  rodem z Fabianek. W jednym z artykułów czasopism literackich o profesorze napisano, że był to  „Człowiek, który chciał ludziom przypiąć skrzydła”, skrzydła, które  pozwalają  wznieść się na wyżyny, na wyższy poziom intelektualny, moralny, mentalny”. Taki sam cel przyświeca nam, nauczycielom szkoły  każdego dnia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Każdego dnia te skrzydła przypinamy naszym uczniom. Część  dorobku  profesora przysypał pył niepamięci. My tym dzisiejszym dniem odkurzamy jego dorobek, po raz kolejny przywołamy jego liczne dokonania.
O swoich związkach z Jerzym Pietrkiewiczem, polskim poecie i angielskim prozaiku, historyku literatury polskiej, profesorze Uniwersytetu Londyńskiego mówił dr Adam Wróbel. Przywołał swoją książkę „Więzi niebywałe. Jerzy Pietrkiewicz” wydaną na 90 urodziny profesora i listy od Jerzego Pietrkiewicza, nierzadko sentymentalne, będące  bezcennym źródłem informacji o profesorze. 
- Podziękowania dla inicjatorów cyklu uroczystości poświęconych Jerzemu Pietrkiewiczowi składał wójt Zbigniew Słomski - Warto abyśmy przypominali o miłości autora wielu książek do jego rodzinnego domu i do drugiego człowieka. Niech ta twórczość poety z Fabianek będzie drogowskazem dla nas – mówił wójt. 
Podziękowania uczniom i nauczycielom szkoły w Fabiankach składał też siostrzeniec profesora Pietrkiewicza - Wojciech Galicki.  Mówił, że bycie w tej szkole jest dla niego szczególnie ważne, gdyż tutaj się urodził. Tutaj mieszkali jego rodzice.
- Po śmierci swoich rodziców Jerzy Pietrkiewicz znalazł  swój drugi dom u siostry jego matki, u nas –– mówił Galicki. - Gdy przyjeżdżam na groby moich przodków patrzę na okratowane okna szkoły, gdzie był nasz dom.  - Jerzy był naszym starszym bratem, kolegą, dobrym przyjacielem, który bawił się z nami żołnierzykami, ale przede wszystkim opowiadał nam bajki.
Na zakończenie uroczystości uczniom biorącym udział w konkursach wręczono nagrody.

W 100 rocznicę urodzin Jerzego Pietrkiewicza w Fabiankach

 

 

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 175

Gazeta Aleksandrowska nr 214

Gazeta Ciechocińska nr 166

Ziemia michałowska nr 356

Najnowsze Video