Pracownie mobilne dla szkół w Lubaniu, Stawkach i Radziejowie
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku uroczyście przekazało szkołom trzy mobilne pracownie dydaktyczne. Pierwsza taka pracownia powędrowała do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Lubaniu.
Nowoczesne pracownie przyrodnicze, w które zostało wyposażone KPCEN we Włocławku, a za jego pośrednictwem szkoły naszego rejonu, to jeden z elementów realizacji projektu pn. e-Usługi – e Organizacja pakiet rozwiązań informatycznych dla jednostek organizacyjnych województwa kujawsko-pomorskiego realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.
W skład pracowni wchodzą m.in.: kamera, mikroskop, aparat fotograficzny oraz komputery przenośne wraz z oprogramowaniem do dydaktycznych zestawów pomiarowych, takich jak np.: pomiar temperatury, światła, natężenia prądu, ciśnienia, pH czy dwutlenku węgla. Czujniki służą do bezpośredniej obserwacji zjawisk przyrodniczych, dokonywania pomiarów i ich dokumentacji.
- Nie jest tajemnicą, że wyniki nauczania i rezultaty egzaminów wśród uczniów naszego województwa nie są w ostatnich latach zadowalające - mówi Domicela Kopaczewska , dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. – Pod tym względem jesteśmy na samym końcu. Innowacyjne nauczanie powinno zachęcić młodzież do wykorzystania w pełni swojego potencjału i uatrakcyjnić szkolne zajęcia.
Uczniowie z Lubania będą korzystać z pracowni przez rok – mówi Janusz Szałek, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Lubaniu. – Będzie ona służyła uczniom szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Uczniowie, rodzice i nauczyciele odbyli cykl szkoleń. Nauczyciele wraz z uczniami przyjeżdżali na lekcje do KPCEN. W Lubaniu lekcje z wykorzystaniem pracowni mobilnej będą prowadzili nauczyciele: Dorota Kurdubska (geografia), Marianna Kleparska – (chemia) , Barbara Budzyńska (biologia), Dorota Ciesielska (przyroda)
- Lekcje otwarte, jakie prowadzi nasza placówka w pracowni stacjonarnej rozwijają kreatywność, umiejętność dokonywania analiz, a interaktywne czynności laboratoryjne uatrakcyjniają proces edukacyjny – mówi Grażyna Troszyńska, dyrektor KPCEN we Włocławku. – Taka pracownie mobilną można również wykorzystać w nauczaniu przedszkolnym.
Uczestnicząca w spotkaniu wójt gminy Lubanie Larysa Krzyżańska podkreślała, że w Lubaniu zawsze stawiano na wysoki poziom nauczania. Dziękowała za udostepnienie pracowni, która z pewnością będzie dobrze wykorzystana przez uczniów i nauczycieli. W dzisiejszych czasach takie pracownie powinny być wyposażeniem każdej szkoły – podkreślała wójt.
Kolejne dwie pracownie zostały przekazane Zespołowi Szkół w Stawkach oraz Miejskiemu Zespołowi Szkół w Radziejowie. W spotkaniu wzięli udział: Andrzej Olszewski – wójt gminy Aleksandrów Kujawski oraz Sławomir Bykowski – burmistrz Radziejowa.