Lubanie. Święto Wojska Polskiego przy mogile por. Jerzego Pieszkańskiego
15 sierpnia br. mija 96. rocznica Bitwy Warszawskiej. W gminie Lubanie uroczystości odbędą się w Mikorzynie przy mogile por. Jerzego Pieszkańskiego - oficera Polskiej Marynarki Wojennej , który jest jednym z bohaterów wojny polsko - bolszewickiej w 1920 r.
O godz. 10 odprawiona zostanie msza św. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Lubaniu, a po niej – o godz. 11.30 rozpoczną się uroczystości przy mogile por. Jerzego Pieszkańskiego w Mikorzynie.
Wydarzenia wojenne miały miejsce 14 sierpnia 1920 roku w okolicach Bobrownik Mikorzyna i Nieszawy. Rosjanie zorganizowali zasadzkę na przepływające Wisłą transporty zaopatrzenia. Ofiarą padł prywatny holownik „Lubecki”, który został zdobyty, a załogę wzięto do niewoli.
Statek uzbrojony ORP „Moniuszko” z III Dywizjonu Flotylli Wiślanej, który płynął z kierunku Torunia, na wysokości zamku w Bobrownikach i Mikorzyna zaatakował rosyjską przeprawę przez Wisłę, został ostrzelany przez oddział sowiecki z III Korpusu Konnego Gaj- Chana. Pociski z broni maszynowej uszkodziły statek poniżej linii wody. Zabity został Antoni Mizera, cywilny kapitan statku. Wtedy dwudziestoletni dowódca ppor. mar. Jerzy Pieszkański skierował statek na przeciwległy brzeg, gdzie rozładowano amunicję i ewakuowano załogę, która na brzegu rzeki dalej kontynuowała ostrzał wroga. Podporucznik Jerzy Pieszkański zmarł w wyniku odniesionych ran. Pośmiertnie został awansowany do stopnia porucznika marynarki i odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy.
Ppor. Pieszkańskiego pochowano w płytkim grobie w pobliżu Mikorzyna. Po kilkunastu dniach jego ciała ekshumowano i statkiem przewieziono do Włocławka. Został pochowany na cmentarzu komunalnym. Tutaj znajduje się także grób kapitana Antoniego Mizery.
Mogiłę Jerzego Pieszkańskiego (kwatera 84)otaczają cztery potężne kotwice połączone łańcuchami. Na płycie nagrobnej m.in. czytamy „NIGDY NIE WIDZIAŁEM MATKI OJCZYZNY. PRZYWĘDROWAŁEM DO NIEJ I SPEŁNIŁEM SWÓJ TWARDY DŁUG POLAKA”. Na płycie wyryto miejsce i rok urodzenia i zgonu. Jerzy Pieszkański urodził się w Ustiużnie, w Guberni Nowogrodzkiej w 1900 r. jako syn Edwarda, generała-majora floty rosyjskiej. Do Polski przybył w 1918 r. Pełnił służbę w Polskiej Marynarce Wojennej we Flotylli Wiślanej. Zmarł mając 20 lat.
Napisy na płycie nagrobnej kapitana Antoniego Mizery zatarły się i trudno je odczytać.
Warto wiedzieć:
Bitwa Warszawska zwana też potocznie "Cudem nad Wisłą" uważana jest za 18 najważniejszą batalią w historii świata. W 1920 roku na przedpolach Warszawy, w Ossowie i Radzyminie, dzięki bohaterstwu żołnierza polskiego i ofiarności społeczeństwa zatrzymano sunącą na Zachód armię bolszewicką. Dzięki temu Rzeczpospolita zachowała dopiero co odzyskaną Niepodległość zaś Europa ocalała przed zalewem bolszewizmu. W dniu 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego z corocznymi głównymi uroczystościami przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.