Piknik archeologiczny w Sarnowie
Piknik Archeologiczny Megalityczne Przesilenie, jaki odbył się po raz drugi w Sarnowie, był okazją nie tylko do wypoczynku, ale także poznania jak żyli nasi przodkowie w pradziejach, zwłaszcza w epoce kamienia. Zaproszeni naukowcy oraz grupy rekonstrukcyjne przybliżyły wiedzę o pradawnych czasach.
- Inicjatywa zorganizowanie takiego spotkania, którego treścią byłaby archeologia zrodziła się w minionym roku, zamierzamy kontynuować to przedsięwzięcie – mówi Krzysztof Wrzesiński, burmistrz Lubrańca. – Nie bez powodu wybraliśmy Sarnowo. To w tej miejscowości znajduje się rezerwat archeologiczny - cmentarzysko szkieletowe. Znajdujące się tam grobowce ze względu na wielkość nazywane są „piramidami polskimi". Wzniesione zostały 5,5 tysiąca lat przez plemiona pasterzy i rolników, zamieszkujących tutejsze tereny. Cmentarzysko w Sarnowie składa się z dziewięciu grobowców o charakterystycznym kształcie. Zachęcam do odwiedzenia rezerwatu.
Jego promocji służył organizowany przez Gminę Lubraniec i Stowarzyszenie Megality Polska II Piknik Archeologiczny. Jego atrakcją były stanowiska archeologii doświadczalnej i eksperymentalnej ilustrujące życie codzienne w epoce neolitu. Prezentowane były stoiska z ceramiką, bronią, narzędzia do obróbki drewna i kamienia, m.in. wiercenia otworów. Można było posmakować „płomyków”, jakimi posilano się a także suszonych kawałków wołowiny.
Liczną grupę stanowili studenci Koła Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. O smakach neolitu i życiu codziennym opowiadali członkowie Stowarzyszenia Strażnicy Kurhanu ze Złotowa w gminie Barcin.
Po powitaniu i przedstawieniu gości przez burmistrza Krzysztofa Wrzesińskiego i prezesa SMP Waldemara Tobolskiego odbyła się prelekcja dr Piotra Papiernika z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi i Fundacji Badań Archeologicznych im . prof. Konrada Jażdżewskiego prezentująca najnowsze ustalenia dotyczące prahistorii Kujaw. Lubranieckie Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Przedszkole Samorządowe przedstawili scenki pokazujące jak wyglądało życie w czasach kiedy powstawały megality.
Imprezą towarzyszącą piknikowi był I rajd rowerowy, który zakończył się przed szkołą w Sarnowie, odbył się turniej łuczniczy z nagrodami, wybierano też najefektowniejszy strój z epoki neolitu. Można było przejechać się wozem konnym do rezerwatu.
(bis)
Piknik archeologiczny w Sarnowie