Lubień Kujawski. Cofnęli się do czasów PRL
Za sprawą uczniów klas I i III gimnazjum w Lubieniu Kujawskim pracujących pod kierunkiem Andrzeja Dominowskiego, nauczyciela historii oraz kabaretu Jana Pietrzaka miasto na chwilę wróciło do czasów PRL.
Andrzej Dominowski, nauczyciel historii w Zespole Placówek oświatowych w Lubieniu Kujawskim, pasjonat historii najnowszej i gorący promotor swojego miasta przez rok pracował wraz grupą uczniów nad projektem gimnazjalnym „Lubien Kujawski w PRL”. W projekcie wzięli udział uczniowie: Kaja Sosnowska, Alicja Sochaczewska, Kamila Mikulska, Joanna Sulikowska, Angelika Żychlewicz, Sebastian Lewandowski. Efektem ich pracy było wydarzenie historyczne pod taką samą nazwą jak projekt.
- Zadaniem uczniów było zdobycie wiedzy o Lubieniu Kujawskim z czasów młodości ich dziadków – mówi Andrzej Dominowski. - Uczniowie przez rok zbierali materiały, które dotyczyły tego okresu historycznego. W Archiwum Państwowym we Włocławku uczestniczyli w lekcji archiwalnej, którą przeprowadził dla nich kierownik włocławskiego oddziału dr Tomasz Dziki. Dowiedzieli się m.in. jak szukać dokumentów dotyczących historii Lubienia Kujawskiego i jak z nimi postępować. Zbieraliśmy także zdjęcia i sprzęty z tamtego okresu, które zachowały się w domach mieszkańców naszego miasta. To wszystko pozwoliło na wydanie folderu opatrzonego licznymi zdjęciami a także przygotowanie prezentacji historycznej. Na imprezę historyczną, podczas której wystąpił Jan Pietrzak, znany polski satyryk, aktor, monologista, autor i wykonawca licznych piosenek oraz twórca „Kabaretu Hybrydy” oraz „Kabaretu Pod Egidą” – zaprosiliśmy mieszkańców i tych, którzy urodzili się w Lubieniu Kujawskim, ale już tu nie mieszkają.
Na sali zasiedli ci, którzy wychowali się w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL), czyli w latach 1952–1989 oraz młodzi. Przybyli też włodarze miasta z burmistrzem Markiem Wilińskim oraz radni powiatowi.
Impreza odbyła się dzięki licznym sponsorom w tym Urzędu Miejskiego Lubień Kujawski.
Więcej w czerwcowym wydaniu gazety „Tu i Teraz”
(jot)
Lubień Kujawski w PRL