Ludowcy świętowali w Modzerowie. Zielone Świątki
Ludowcy z powiatu włocławskiego obchodzili swoje święto 15 maja w Zielone Świątki w kościele w Modzerowie w gminie Izbica Kujawska.
Wspominano postać śp. prof. Mikołaja Kozakiewicza (1923-1998)związanego z ruchem ludowym, socjologa, polityka, byłego marszałka Sejmu, który w okresie 1950–1951 był nauczycielem i dyrektorem w Liceum Ogólnokształcącym w Izbicy Kujawskiej.
Uroczystości rozpoczęły się w zabytkowej, drewnianej świątyni pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Modzerowie, wybudowanej w 1796 roku przez dziedzica izbickiego, hrabiego Kacpra Skarbka w miejscu poprzedniej z 1591roku. Mszę św. odprawił proboszcz ks. Marek Kasiorkiewicz.
Przybyli m.in.: poseł na Sejm RP i prezes zarządu wojewódzkiego PSL - Zbigniew Sosnowski, Roman Gołębiewski - radny powiatu włocławskiego, prezes zarządu powiatowego PSL we Włocławku, Stanisław Stasiak - honorowy prezes zarządu wojewódzkiego PSL, Wojciech Radomski - wiceprzewodniczący zarządu powiatowego we Włocławku, prezes związku gminnego w Izbicy Kujawskiej, radni powiatu włocławskiego (klub PSL), burmistrzowie i wójtowie: Marek Dorabiała – Izbica Kujawska, Marek Klimkiewicz – Boniewo, Zbigniew Słomski – Fabianki oraz strażacy i mieszkańcy.
Święto Ludowe, czyli święto polskiego ruchu ludowego obchodzone jest od 1931 w pierwszym dniu Zielonych Świątek. Decyzję o utworzeniu święta ludowego podjęto 5 czerwca 1927 na Kongresie Stronnictwa Chłopskiego, przyjmując uchwałę, że: „Dniem Święta Stronnictwa Chłopskiego jest pierwszy dzień Zielonych Świątek, który wszyscy członkowie każdego roku powinni obchodzić w sposób uroczysty przez wywieszenie sztandarów stronnictwa, ozdobienie domów zielenią itp.” Naczelny Komitet Wykonawczy Stronnictwa Ludowego 9 maja 1931 podjął uchwałę w sprawie pierwszych obchodów Święta Ludowego.
Organizatorami uroczystości byli radni powiatu włocławskiego: Karol Matusiak i Grzegorz Śledziński.
Więcej w majowym wydaniu gazety „Tu i Teraz”
Ludowcy świętowali w Modzerowie