Zwierzęta naszych lasów, łąk i pól - wyniki konkursu w Kowalu
Po raz szósty Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu była organizatorem XVI edycji konkursu przyrodniczego pn. „Ekologiczny świat”. Konkurs ten jest jednym z etapów realizacji ogólnopolskiego programu aktywnej edukacji przyrodniczo-ekologicznej „Ożywić pola” oraz programu: „Myśliwi – dzieciom, dzieci – zwierzętom” o zasięgu wojewódzkim.
Patronat objął marszałek Piotr Całbecki. Głównym celem konkursu było kształtowanie właściwego wizerunku myśliwego, jednocześnie uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody, dzikich zwierząt i środowiska, w jakim żyją, jak również obudzenie w uczniach wrażliwości i kształtowanie estetycznego wyobrażenia o przyrodzie.
Przedmiotem konkursu było przeprowadzenie wśród uczestników testu z wiedzy o zwierzętach zamieszkujących nasze pola, łąki i lasy oraz wyłonieniu laureatów w międzyszkolnym konkursie recytatorskim pn. „Wiosna w poezji”. Do udziału w obu konkursach zgłosiło się łącznie 55 uczniów ze szkół w: Baruchowie, Choceniu, Grabkowie, Kruszynie, Galileo w Nakonowie, Smólniku, Więsławicach oraz gospodarze z Kowala.
Uczestników konkursu wraz z ich opiekunami oraz zaproszonych gości powitała Jadwiga Śpibida – dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Kowalu w asyście Jadwigi Wiśniewskiej – wicedyrektor szkoły, a zarazem głównej inicjatorki i organizatorki konkursu. Wśród zaproszonych gości byli: Maria Balakowicz – przedstawiciel Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku, Aldona Świeczkowska - przedstawiciel Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, który był głównym sponsorem nagród w konkursie wiedzy „Zwierzęta naszych lasów, łąk i pól”. Ponadto Grzegorz Wiśniewski - łowczy Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego we Włocławku, Zbigniew Piotrkowski - leśniczy Leśnictwa Kukawy i łowczy w Kole Łowieckim nr 159 „Bór”, Magdalena Kokosza – przedstawiciel Nadleśnictwa Włocławek, Beata Pawlak - przedstawiciel Zarządu Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz Ryszard Sudomir - prezesa Koła Łowieckiego nr 159 „Bór” we Włocławku. Pytania do konkursu wiedzy o zwierzętach ułożyli członkowie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego oraz Ligi Ochrony Przyrody we Włocławku.
Po krótkim powitaniu oraz wprowadzeniu wystąpił chór szkolny pod dyrekcją Barbary Zielińskiej – Tomickiej. Z krótką prelekcją wystąpił Grzegorz Wiśniewski – łowczy z ZO PZŁ we Włocławku, który przybliżył uczestnikom konkursu i zaproszonym gościom założenia programów przyrodniczo- łowieckich, realizowanych przez koła łowieckie we współpracy ze szkołami oraz zapoznał z historią sygnałów myśliwskich i ich systemem komunikacji podczas spotkań, polowań czy festiwali sygnalistów myśliwskich, a następnie zaprezentował ich wykonanie z nagrań na płycie CD.
Test pisemny został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, klasy 1-3 i klasy 4-6 oraz gimnazja. Aż 37 uczestników pisemnej części konkursu miało do rozwiązania test o zróżnicowanym poziomie wiedzy dla grup wiekowych, w którym trzeba było błysnąć wiedzą na temat życia bażantów, bobrów, jeleni oraz łosi. Czas na rozwiązanie testu wynosił 30 minut. Po rozwiązaniu testu na dzieci czekał słodki poczęstunek i napoje. A komisja jury dokonała sprawdzeń i oceny testów. Pracą komisji sędziowskiej w konkursie pisemnym kierowała Jadwiga Śpibida- dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Kowalu.
W konkursie recytatorskim wystąpiło 18 uczestników, którzy mieli do zaprezentowania na scenie wybrane przez siebie wiersze o tematyce „Wiosna w poezji”. Komisji jury przewodniczyła Lucyna Guziejewska. Po występach ogłoszono przerwę dla obrad jury, a dzieci w tym czasie skorzystały z posiłku.
Podczas drugiej część uroczystości połączonej z prezentacją laureatów oraz wręczeniem nagród, oprócz na wstępie wymienionych osób, uroczystość zaszczycili swoją osobą: Eugeniusz Gołembiewski – burmistrz Kowala, Ilona Majewska – kierownik Inspektoratu Edukacji i Sportu UM Kowal oraz Stanisław Adamczyk – wójt Gminy Kowal.
Jak podkreśliła przewodnicząca jury Lucyna Guziejewska, wszyscy uczestnicy konkursu recytatorskiego zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności recytatorskich. Przy ocenie jury brało pod uwagę, opanowanie pamięciowe tekstu, interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Klasyfikacja końcowa w konkursie recytatorskim:
Szkoły Podstawowe klasy I - III
1 miejsce – Nikola Jasińska - SP Kruszyn
2 miejsce – Anna Przezdzięk - SP Galileo Nakonowo
3 miejsce – Monika Barańska - SP Więsławice
Klasy IV – VI
1 miejsce – Marta Kaczmarek - SP Kowal
2 miejsce – Roksana Dybowska - SP Baruchowo
3 miejsce – Julia Kwiatkowska - SP Choceń
Gimnazjum
I miejsce – Klaudia Stasiak - Baruchowo
Wyróżnienie – Zuzanna Stasiak - Smólnik
Wyróżnienie – Zuzanna Malinowska - Kowal
W konkursie wiedzy o życia bażantów, bobrów, jeleni oraz łosi laureatów przedstawiała przewodnicząca jury Jadwiga Śpibida, która również podkreśliła, że wszyscy uczestnicy wykazali się wysokim zasobem niezbędnej wiedzy z tej dziedziny. Do wyłonienia zwycięzcy w klasie 1-3 Szkół Podstawowych niezbędna była dogrywka, gdyż dwaj uczestniczy zdobyli taką samą ilość punktów. W dogrywce lepszy był Sebastian Sadowski z SP Smólnik, który pokonał Szymona Zająca z SP Galileo w Nakonowie.
Szkoły Podstawowe klasach I – III
1 miejsce – Sebastian Sadowski - SP Smólnik
2 miejsce – Szymon Zając - SP Galileo Nakonowo
3 miejsce – Adam Szydłowski – SP Więsławice
Wyróżnienie – Zuzanna Górczyńska - SP Smólnik
Klasy IV – VI
1 miejsce – Oliwia Kotfas – SP Kowal
2 miejsce – Marta Kaczmarek - SP Kowal
3 miejsce – Kamil Strzelecki – SP Więsławice
Wyróżnienie – Julian Skrajny – SP Smólnik
Gimnazjum
1 miejsce – Natalia Sodomir - Kowal
2 miejsce – Weronika Stasiak - Smólnik
3 miejsce – Alicja Dybowska - Kowal
Wyróżnienie – Weronika Politowska - Grabkowo
Fundatorami nagród dla tegorocznych laureatów konkursu w poszczególnych kategoriach byli: w konkursie wiedzy - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Urząd Miasta Kowal i Koło Łowieckie nr159 „Bór” we Włocławku, a w konkursie recytatorskim - Urząd Gminy Kowal, Koło Łowieckie nr 159 „Bór”, Zarząd Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, Nadleśnictwo Włocławek i Rada Rodziców. Poczęstunek uczestnikom konkursu zapewnili fundatorzy - Firma Dubielak i Rada Rodziców.
Tradycją jest, że dekoracji laureatów dokonują przedstawiciele, którzy ufundowali poszczególne nagrody. Tak, więc z rąk znamienitych gości wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody w postaci książek o tematyce przyrodniczej i łowieckiej, dyplomy oraz drobne upominki. Pozostali uczestnicy otrzymali od organizatora okolicznościowe dyplomy za udziału i upominki książkowe. Na zakończenie z krótkim koncertem wystąpił drugi raz chór szkolny pod kierownictwem pani Barbary Zielińskiej – Tomickiej oraz laureaci konkursu recytatorskiego, którzy za swój występ otrzymali w nagrodę gromkie brawa od zaproszonych gości i dzieci.
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki