Kowalem rządził król. Jarmark Kazimierzowski 2016
Tradycyjnie, 1 maja - podczas Jarmarku Kazimierzowskiego Kowalem rządził król. Insygnia przejął od burmistrza Eugeniusza Gołembiewskiego. Kowalanie zaproszeni zostali na ucztę pełną ciekawych, pełnych dobrej energii wydarzeń kulturalnych.
Ulicami miasta przeszedł kolorowy korowód historyczny, w którym kowalanie i zaproszeni goście z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy, Litwy i Białorusi zaprezentowali się w strojach z dawnej epoki. Uczestnicy tego niecodziennego przemarszu złożyli pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego urodzinową wiązankę kwiatów. Salwy armatnie na cześć króla oddali bracia z Bractwa Kurkowego z Włocławka, którego jednym z liderów jest Aleksander Zbonikowski, mieszkaniec Kowala. Hodowcy gołębi pocztowych z Kowala wypuścili na tę okoliczność swoje ptaki.
Uroczystości odbywały się na scenie Centrum Społeczno-Kulturalnego Kowala. Burmistrz Eugeniusz Gołembiewski przekazał królowi atrybuty swojej władzy: symboliczny klucz do bram miasta oraz burmistrzowski łańcuch.
Na scenie zmieniali się aktorzy, od amatorów po profesjonalistów, panował ruch, energia, dynamika i miła atmosfera. Najpierw swoje umiejętności taneczne pokazały przedszkolaki, później występowali uczniowie kowalskich szkół. Rycerze z Torunia stoczyli kilka walk. Młodzi karatecy też pokazali walkę, ale jakże odmienną od tej w średniowiecznym stylu.
Młodzi kowalanie mieli okazję wystąpienia na scenie razem z utalentowanymi tancerzami z grupy „No Name” prowadzonej przez Jarosława Wróblewskiego. Łatwo nie było, bo tancerze No Name mają na swoim koncie wiele zwycięstw. Założyciel zespołu Jarosław Wróblewski tańczy już ponad 20 lat, zdobywał mistrzostwa Polski w formacjach break dance, których był choreografem i tancerzem. Był mistrzem Polski w tańcu – popping i hip hop. Występował też w wielu programach telewizyjnych.
Piosenki legendarnej gwiazdy przedwojennego kina i kabaretu Eugeniusza Bogdana Junod znanego jako BODO zaśpiewał Dariusz Kordek. Aktor sam zrealizował, wyprodukował i gra główna rolę w spektaklu "BODO musical".
Jak zawsze mile witano na scenie Annę Sokołowską-Alabrudzińską, utalentowaną artystkę, warszawskiego teatru "Sabat", mieszkającą niedaleko Kowala, w Zawadzie w gminie Baruchowo.
Wielkie brawa zebrał też zespół „Rokiczanka” prezentujący polski folk, czyli „W moim ogródeczku”. Na zakończenie Jarmarku Kazimierzowskiego uczestników bawił zespół disco-polowy Selfie.
Jak na jarmark przystało na ulicy rozstawiono wiele kramów z jadłem, rękodziełem a także promujących szkoły i instytucje.
(jot)