Powiatowe obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Kowalu
Uczczenie przełomowego wydarzenia w historii Polski, jakim było przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 966 roku rozpoczęło się w Kowalu od mszy św. dziękczynnej za ojczyznę w kościele parafialnym pw. św. Urszuli.
Inicjatorami obchodów jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski w powiecie włocławskim byli: burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski i starosta Kazimierz Kaca.
Do Kowala 24 kwietnia przyjechali parlamentarzyści, wicewojewoda, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, reprezentacje wszystkich gmin i miast powiatu włocławskiego z burmistrzami, wójtami, radni województwa, powiatu i gmin oraz żołnierze Pierwszej Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy, policjanci, strażacy z Miejskiej PSP we Włocławku i jednostek OSP, Bractwo Kurkowe, harcerze, myśliwi, przedstawiciele instytucji. W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy Kowala i okolicznych gmin, młodzież szkolna.
Mszę św. odprawili księża: ks. kan. dr Piotr Głowacki - proboszcz parafii św. Urszuli w Kowalu, senior ks. prałat Stanisław Waszczyński, ks. Piotr Polak - proboszcz parafii w Kruszynie, ks. Ryszard Pospieszyński – proboszcz parafii w Kłótnie, kowalanin ks. Jan Stawicki- pallotyn pracujący w Portugali, ks. Dawid Mendrok – proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej we Włocławku.
Prelekcję dotyczącą ponadczasowego znaczenia chrztu Polski wygłosiła dr Anna Prokopiak-Lewandowska. nauczycielka historii w LO im. Królowej Jadwigi w Kowalu. Mówiła o obchodach milenijnych z 1966 r. i ich wpływie na pojmowanie przez społeczeństwo polskie znaczenia wolności. Kolejny fragment przemówienia poświęcony był okolicznościom przyjęcia chrztu ze zwróceniem uwagi na symboliczne znaczenie jego daty oraz długofalowego kształtowania się nowego oblicza kulturowego Polski. Na zakończenie prelekcji dr Anna Prokopiak-Lewandowska starała się wykazać korzyści związane z dołączeniem do kręgu państw chrześcijańskich, że szczególnym podkreśleniem faktu, iż przyjęty przez Mieszka I chrzest i podjęta przez niego decyzja stała się elementem scalającym naród polski, a religia chrześcijańska odegrała ogromną rolę w dziejach narodu i polskiego państwa.
Zarówno data jak i miejsce chrztu Mieszka I i jego dworu jest hipotetyczna. Historycy podają, że mógł on się odbyć 14 kwietnia 966 w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną. Prawdopodobnych miejsc chrztu wymieniają kilka.
Dynastia Piastów, potomków księcia mieszka I panująca w Polsce od ok. 960 do 1370 roku ma swoją linię kujawską. Z Kujaw wywodzą się późniejsi władcy Polski: Władysław I Łokietek od 20 stycznia 1320 roku król Polski, koronowany w Krakowie, w katedrze wawelskiej oraz Kazimierz III Wielki ur. 30 kwietnia 1310 w Kowalu, najmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, król Polski w latach 1333–1370, ostatni monarcha z dynastii Piastów na tronie polskim.
Starosta Kazimierz Kaca dziękował wszystkim obecnym za pamięć historyczną i postawę patriotyczną. Szczególne podziękowania złożył burmistrzowi Kowala Eugeniuszowi Gołembiewskiemu oraz proboszczowi parafii św. Urszuli w Kowalu ks. kan. dr Piotrowi Głowackiemu, dziekanowi dekanatu kowalskiego.
Kolejną ucztą duchową był recital Edyty Geppert, której piosenki wytrzymały próbę czasu i stały się już evergreenami, czyli piosenkami cieszącymi się niesłabnącą popularnością przez wiele, wiele lat, bowiem początek kariery Edyty Geppert datuje się na 1984 rok. W kościele zaiskrzyły się prawdziwe perełki piosenki literackiej. Zachwycał nie tylko wysoki poziom wykonania, ale również słowa tekstów napisane przez najlepszych m.in.: Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego.
Po koncercie spod kościoła wyruszył pochód z orkiestrą, mażoretkami i pocztami sztandarowymi na czele zmierzający pod pomnik króla Kazimierza Wielkiego.
W pięknej scenerii parku pod odświetlonym na biało-czerwono pomnikiem króla Kazimierza krótkie przemówienia wygłosili m.in. burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski, poseł Łukasz Zbonikowski, senator Józef Łyczak, wicewojewoda Józef Ramlau, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.
Wszyscy podkreślali jak ważne jest przekazywanie z pokolenia na pokolenie wartości narodowych.
Bractwo Kurkowe wystrzeliło z armaty a uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty, aby w sposób symboliczny uczcić wydarzenia sprzed wielu lat.
Dla wielu uczestników patriotyczno-religijna uroczystość w Kowalu była chwilą wzruszającą, podniosłą, i jak mówili łączącą ludzi.
Tekst i zdjęcia Jolanta Pijaczyńska
Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Kowalu cz.1
Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Kowalu cz.2