Samorządy na ratunek liceum w Kowalu
Włodarze Powiatu Włocławskiego, który jest organem prowadzącym Liceum Ogólnokształcącego w Kowalu oraz miasta Kowala i okolicznych gmin zadeklarowali gotowość wspierania naboru do kowalskiego LO na terenie swoich jednostek samorządowych.
Liceum w Kowalu rozpoczęło nauczanie wraz z rokiem szkolnym 1948/1949. Przez 68 lat w tej szkole zdobywały wykształcenie średnie aż trzy pokolenia kowalan. Dzisiaj los szkoły jest zagrożony, bowiem z roku na rok boryka się ona z niewielkim naborem nowych uczniów.
Radni powiatu włocławskiego w ostatnich latach nie raz krytycznie odnosili się do utrzymywania liceum w Kowalu. Powodem krytyki była nie tylko niewielka liczba uczniów w klasie, ale przede wszystkim słabe wyniki nauczania.
Kazimierz Kaca, starosta włocławski uważa, że burzyć jest łatwo, a raz zlikwidowana szkoła nie ma szans na ponowne uruchomienie, chociażby po kilku latach. Jak mówi, trzeba połączyć siły, aby kowalskie liceum odbudowało swój prestiż.
W ubiegłym roku samorządy powiatu i miasta Kowala podjęły rozmowy w sprawie ratowania Liceum Ogólnokształcącego w Kowalu, a ich efektem jest podpisane 29 lutego br.porozumienie.
- Jestem absolwentem kowalskiego LO, podobnie jak moi najbliżsi współpracownicy: sekretarz Szymon Struciński, skarbnik Karol Bednarek oraz większość pracowników Urzędu Miasta – mówi Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala. – Liceum wpisało się w wieloletnią historię naszego miasta. Nikt nie ma wątpliwości, że istnieje potrzeba dalszego funkcjonowania kowalskiego LO. Szkoła ta stwarza szansę edukacji ogólnokształcącej, zwłaszcza dla tych młodych ludzi, których rodziców nie stać na posyłanie swoich dzieci do szkół we Włocławku. Od kilku lat kowalskie LO znajduje się w poważnym kryzysie, dlatego postanowiliśmy wspólnie wesprzeć starania szkoły o nabór nowych uczniów.
Włodarze Kowala i okolicznych gmin zadeklarowali gotowość wspierania naboru do kowalskiego LO na terenie swoich jednostek samorządowych. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 29 lutego 2016 roku w Kowalu. Podpisali go: Kazimierzem Kaca, starosta włocławski, przewodnicząc Rady Powiatu Włocławskiego – Marek Jaskulski, burmistrz Kowala – Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Lubienia Kujawskiego – Marek Wiliński, wójt gminy Kowal – Stanisław Adamczyk, wójtem gminy Baruchowo – Stanisław Sadowski, dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Kowalu – Maciej Zieliński, nauczyciel ds. promocji i naboru – Anna Prokopiak-Lewandowska.
Sygnatariusze listu napisali:
„ Strony listu intencyjnego oświadczają, iż mając na uwadze dobro Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Kowalu i rozumiejąc trudną sytuację Szkoły w niełatwych dla edukacji czasach niżu demograficznego, zobowiązują się dołożyć wszelkich starań w celu wsparcia Liceum w Kowalu.
Celem niniejszego listu jest potwierdzenie chęci podjęcia wzajemnej współpracy na rzecz promocji Szkoły. Mając przeświadczenie, że szkoła średnia w Kowalu z blisko 70-letnią tradycją jest bezsprzecznie potrzebna w środowisku, a jej istnienie stanowi szansę dla wielu uczniów z Kowala i okolicznych miejscowości na zdobycie solidnego wykształcenia średniego i kontynuowania nauki na studiach wyższych bądź w szkołach policealnych, Strony deklarują połączenie sił, działań i środków na rzecz Liceum Ogólnokształcącego w Kowalu.
Strony zobowiązują się do podejmowania wspólnych działań promujących Szkołę, mających na celu rozpowszechnianie informacji wśród uczniów okolicznych gimnazjów i ich rodziców o zaletach nauki w Liceum w Kowalu, uwzględniając aspekty, takie jak bezpieczeństwo, rodzinna atmosfera czy kameralność.
Strony deklarują, iż cel niniejszego listu zostanie osiągnięty poprzez wspólne podejmowanie różnych inicjatyw i projektów mających na celu pozyskanie dla Liceum w Kowalu sympatii i przychylności środowiska oraz kształtowanie w nim dobrej opinii o Szkole. Strony pragną także zaangażować przy realizacji założonych celów różne osoby i organizacje, w tym licznych absolwentów Liceum, którym dobro Szkoły nie jest obojętne.
Strony listu zwracają się do wszystkich, którzy wierzą w nieocenioną wartość edukacji, aby wspierali działania Szkoły, angażując się w jej promocję. Pragniemy wspólnie czerpać satysfakcję z faktu, że pracujemy w imię pięknej idei wspierania Liceum, które wykształciło setki młodych ludzi pełniących dziś zaszczytne funkcje w środowisku lokalnym oraz uprawiających cenione i prestiżowe zawody.”
Do tematu wrócimy w gazecie "Tu i Teraz"