Kujawy.media.pl
Portal Wydawnictwa Kujawy

Dożynki i Święto mleka 2015 w Grabkowie

W gminie Kowal jest wielu producentów mleka dlatego już po raz drugi   dożynki gminne połączono z   Świętem Mleka.  Zgodnie ze staropolskim obyczajem w  Grabkowie, 23 sierpnia rolnicy dziękowali za plony.  Mszę świętą celebrował  ks. Dariusz Lewandowski proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny, który oświęcił przyniesione przez rolników owoce ziemi, wieńce oraz największy skarb rolniczego trudu – chleb.

Z kościoła korowód dożynkowy przeszedł  na plac przy kompleksie boisk sportowych, gdzie odbywały się obrzędy dożynkowe, a po nich  przyszedł czas na zabawę. 
Do Grabkowa przybyło wielu gości, m.in. poseł Łukasz Zbonikowski,  Sławomir Kopyść-członek zarządu województwa, starosta Kazimierz Kaca i wicestarosta Stanisław Budzyński, Marek Jaskulski - przewodniczący Rady Powiatu we Włocławku, wójtowie Ewa Braszkiewicz i Stanisław Sadowski, Wojciech Rudziński – radny powiatu, Lech Kuropatwiński – przewodniczący  ZZR "Samoobrona", przedstawiciele różnych instytucji.

- Za nami żniwa, najważniejszy okres w rolniczym kalendarzu - mówił wójt Stanisław Adamczyk.-  dziękujemy rolnikom za ich całoroczny trud i uzyskane plony. Doceniamy jak wiele trudu i wyrzeczeń wymagają prace w rolnictwie. Zwłaszcza hodowcy nie mogą sobie pozwolić na dni wolne. Rolnicy nigdy nie mogą być pewni godziwych zysków, albowiem są one uzależnione od wielu czynników przyrodniczych, klimatycznych oraz sytuacji gospodarczej i politycznej naszego kraju (mam na myśli głównie embargo nałożone przez Rosję na nasze owoce, warzywa oraz inne produkty, w tym także mleczarskie).  W tym roku szczególnie dokuczliwa dla rolnictwa okazała się długotrwała susza, która spowodowała ogromne straty w uprawach w całej gminie, a w szczególności w sołectwach Krzewent, Dębniaki, Grodztwo oraz Gołaszewo i Nakonowo.  Skierowaliśmy wniosek do  wojewody o powołanie komisji do szacowania szkód. Nasi rolnicy złożyli około 350 wniosków w celu oszacowania strat zaistniałych w ich gospodarstwach. Sytuacja jest jeszcze niejasna. Na chwilę obecną, większość tych wniosków kwalifikuje się do uzyskania kredytu preferencyjnego. Natomiast gospodarze oczekują pomocy finansowej. Z różnych zapowiedzi przedstawicieli rządu można wnioskować, że taka pomoc będzie. Jednak na dziś konkretów brak.

Wójt otrzymał rąk starostów dożynek, Wioletty Wrześniak  z Dobrzelewic i Kacpra Majewskiego z Dziardonic bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało w gminie Kowal. Razem z Edwardem  Dominikowskim, przewodniczącym Rady Gminy Kowal  podzielili się z mieszkańcami  i przybyłymi gośćmi. 

Dożynki to okazja, żeby podzielić się z mieszkańcami gminy informacjami o tym, co udało się samorządowi gminnemu  w tym roku zrealizować i co jest jeszcze w trakcie realizacji.  Warto dodać, ze łączny koszt tegorocznych inwestycji  w gminie Kowal opiewa na  kwotę około 4 mln zł.
Więcej w gazecie "Tu i Teraz"

Dożynki i Święto mleka 2015 w Grabkowie

Ostatnie wydania

Tu i Teraz. Gazeta Włocławka i powiatu nr 169

Gazeta Aleksandrowska nr 208

Gazeta Ciechocińska nr 158

Ziemia michałowska nr 354

Najnowsze Video