Rozmawiali o skutkach suszy z ministrem rolnictwa
O pomocy dla rolników z powiatu włocławskiego, którzy borykają się ze stratami spowodowanymi suszą z Markiem Sawickim, ministrem rolnictwa rozmawiali przedstawiciele PSL z naszego regionu.
W spotkaniu w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które odbyło się 24 lipca br. udział wzięli: Zbigniew Sosnowski – poseł na Sejm RP, Marek Klimkiewicz – wójt gminy Boniewo, Zbigniew Słomski – wójt gminy Fabianki, Roman Gołębiewski i Bogdan Domżalski – radni Rady Powiatu we Włocławku. Przedstawili oni ministrowi Markowi Sawickiemu bardzo trudną sytuację rolników w powiecie włocławskim spowodowaną suszą.
Wprawdzie minister Marek Sawicki zapowiada, że ministerstwo jest gotowe do rozpoczęcia udzielania pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Nastąpi ona jednak po oszacowaniu przez komisje poziomu strat na polach rolników.
W przypadku suszy komisja szacuje szkody w uprawach znajdujących się na obszarach gmin na których wystąpiła susza, wykazanych w obwieszczeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb w okresie sześciodekadowym, zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego.
- Problem w tym, że większość rolników w powiecie włocławskim nie dostanie odszkodowania, bo nie ogłoszono klęski suszy w naszym regionie – mówi Roman Gołębiewski, radny powiatu włocławskiego. - Obszar powiatu włocławskiego jest bardzo specyficzny bowiem występuje tu najmniejsza ilość opadów w całej okolicy, co jest jednak trudne do uwidocznienia ze względu na brak stacji meteorologicznej. Minister ze zrozumieniem wysłuchał nas i zadeklarował, że po zakończeniu prac przez komisje powołane przez wojewodę i oszacowaniu całkowitych strat podejmie działania w celu pomocy rolnikom.
Ludowcy zastanawiali się wspólnie nad tym, co zrobić aby w przyszłości zapobiec negatywnym skutkom suszy na naszym terenie. Ustalono, że podstawową sprawą jest budowa systemu małej retencji wody. Na takie działania Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczy środki w nowej perspektywie na lata 2014 -2020, ze szczególnym uwzględnieniem takich terenów jak w powiecie włocławskim.
Poziom wód gruntowych na terenie powiatu włocławskiego systematycznie obniża się, a to powoduje spadki ciśnienia i przerwy w dostawie wody, o czym mogli przekonać się mieszkańcy wsi podczas upałów. Konieczne jest wykonanie nowych odwiertów i budowanie nowych stacji uzdatniania wody. Mówi się również o konieczności budowania zbiorników retencyjnych.