Smólnik. Natura i sztuka
W plenerze malarskim w Smólniku wzięło udział 43 młodych, a ich zadaniem było uwiecznienie na brystolu bądź płótnie wiejskiego pejzażu. Technika malarska była dowolna.
Dzieci i młodzież malowali lasy, pola i łąki oraz stare zabudowania wiejskie w Smólniku i jego okolicy. Ledwo dyszące stare, drewniane stodoły niebawem znikną z pejzażu wsi, ale zostaną na obrazach by przypominać jak tu dawniej było. Na obrazach widnieją też nowe zabudowania, które są dowodem na zachodzące zmiany w gminie Włocławek.
- Celem pleneru było zainteresowanie uczniów malarstwem, rozwijanie ich wrażliwości estetycznej oraz zdolności plastycznych, a także wyrobienie wśród młodego pokolenia potrzeby obcowania ze sztuką - mówi Agata Winnicka, dyrektor GOK w Kruszynie, jedna z inicjatorek pleneru.
Trzydniowy plener malarski (19-21 maja) zorganizowali wspólnie: Gminny Ośrodek Kultury z siedzibą w Kruszynie, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku oraz Prywatna Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych we Włocławku. Patronat nad tym wydarzeniem objął Wójt Gminy Włocławek
Opiekunami byli: Agata Winnicka, dyrektor GOK-u i Jarosław Umiński - wykładowca w szkole sztuk pięknych.
Zakończenie pleneru odbywało się przy wspólnym ognisku.